Júniustól már virágzik a rendkívüli gyógyhatásokkal bíró körömvirág. Szerintem mindenképpen érdemes szedni belőle és felhasználni, hiszen ez a növény is egy csoda, amit a természet ad nekünk. Ne hagyd te sem elhervadni, szedj belőle, és használd fel kreatívan! Mutatom a tippjeimet.
Amit a körömvirágról tudni kell
A körömvirág, vagy más néven Calendula officinalis, az Asteraceae család tagja, mint a napraforgó vagy a margaréta. Ez az elbűvölő növény különleges fészekvirágzataival és élénk sárga-narancssárga árnyalataival hódít. Az angol költők a „nyár menyasszonyaként” is emlegetik, mert egész nyáron át virágzik, és enyhébb őszi időben is sokáig díszíti a kerteket. Nevét a latin „calendula” szóból kapta, utalva hosszan tartó virágzására.
A körömvirág hatásai
Ez a sokoldalú gyógynövény rendkívüli gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságokkal bír. Krémekben gyakran használják hámképző hatása miatt, míg főzete tea formájában vérzéscsillapító hatású. Friss leve jól alkalmazható ekcémára, májfoltokra, valamint nehezen gyógyuló sebekre. Belsőleg is hasznos, mivel erősíti a hajszálerek falát, virágait pedig ételek díszítésére és színezésére is használhatjuk.
A körömvirág igényei
Napfénykedvelő növény, amely jól tűri a szárazságot, de a virágzás idején különösen igényli az öntözést. Laza, jó vízáteresztő képességű talajban érzi jól magát, és nem túl igényes a környezeti feltételekkel szemben. Kártevőkre kevésbé érzékeny, így ideális választás a kertekbe.
A körömvirág felhasználása a mindennapokban
1. Gyógyteák és külsőleges oldatok
A körömvirág szárított szirmaiból készült tea nemcsak finom, hanem antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatású is. Egy nehéz nap után segíthet enyhíteni az izomfájdalmakat, így ideális választás egy kertészkedéssel töltött délután után.
A körömvirág leforrázása után kapott levet azonban nemcsak teaként, belsőleg ható gyógykészítményként fogyaszthatjuk, hanem sebekre fújva segítheti azok gyorsabb regenerálódását, és segít a vérzés csillapításában is. Alaposan lehűtött változata segíthet a napégés kezelésében is.
2. Bőrápolás természetesen
Ha szereted a természetes bőrápolási megoldásokat, a körömvirágból készült bőrkenőcs remek választás. Keverj össze szárított szirmokat kókuszolajjal, és hagyd érlelődni. Ez a keverék kiválóan hidratálja a repedezett bőrt, különösen a kertészek kezeit. :)
Kókuszolajon kívül használhatsz bármilyen természetes olajat, például argán olajat, jojoba olajat, szőlőmag olajat vagy bármely más számodra szimpatikus vagy jól bevált olajat. Ezek már önmagukban is számos gyógyhatással rendelkeznek, de ha beleáztatod a szárított körömvirágot, azzal felturbózhatod hatását.
3. Természetes színezés
Kreatív felhasználásához próbáld ki a körömvirágot természetes színezőanyagként. Színezhetsz vele texttíliákat: ehhez főzd a virágokat vízben, majd áztasd bele az anyagot, amely így szép sárgás árnyalatot kap. Ez egy szórakoztató és környezetbarát módja a textíliák színezésének.
De színezhetsz vele élelmiszereket, tortákat is. Ehhez is főznöd kell a körömvirágból egy erős levet, amit tudsz használni krémek vagy akár piskóták színezéséhez is. Figyelj arra, hogy ne hígítsd túl a masszákat! Azon kívül, hogy látványos eredményt tudsz ezzel a módszerrel elérni, még a körömvirág gyógyhatásait is belecsempészed az ételeidbe.
A körömvirág nemcsak dísznövény, hanem hasznos társ is a kertben és a háztartásban. Legyen szó gyógyteáról, bőrápolásról vagy kreatív színezésről, a körömvirág számos lehetőséget kínál a mindennapokban. Te hogyan használod a körömvirágot?