A társaság által elvégzett kutatásban áruházláncok és nagyobb pékségek kínálataiból 14 fehér és félbarna kenyér vett részt. A laboratóriumi vizsgálatból kiderült, hogy 5 termékben, vagyis a vizsgált termékek több mint egyharmadában túl magasnak állapították meg a sótartalmat.
Nem ez volt az első ilyen vizsgálat a Fogyasztói és Betegjogi Érdekvédelmi Szövetségtől. Korábban már végeztek teszteket zsemléken is. Az eredmények akkor sem voltak kielégítőek. Ott is az derült ki, hogy a kelleténél sósabb volt a termék, sőt az állaguk sem volt kielégítő.
Komoly probléma az élelmiszerek rejtett sótartalma
Tóth Gábor, élelmiszeripari mérnök szerint az élelmiszerek rejtett sótartalma komoly probléma hazánkban. Egy átlagember naponta 5 gramm, vagyis 1 teáskanálnyi sót vinne be szervezetébe, ha betartaná a megengedett határértéket. A kenyérben 10 dekagrammonként áltagosan 1,5-2 gramm só van, tehát egy kiló kenyérben 15-20 gramm. Egy magyar átlagember 15-20 deka kenyeret eszik meg naponta, ami azt jelenti, hogy már ezzel az egy élelmiszerrel 2,2-4 gramm sót vesz magához, amivel már meg is közelítette az 5 grammos határértéket. Ezért az élelmiszerek otthoni sózása nem hozható közvetlen összefüggésbe a túlzott sófogyasztással, hanem az olyan élelmiszerekben, mint a sajtok, felvágottak, chipszek, margarinok, stb. rejtett sótartalma okolható, hogy napi sóbevitelünk 14 gramm, ami majdnem háromszorosa az elfogadottnak.
Kérdezzük az eladót a sótartalomról
Annak ellenére, hogy az olyan 24 órán belül elfogyasztott élelmiszeripari termékekre, mint a kenyér, vagy a zsemle, nem kötelező címkét tenni, a fogyasztó bátran megkérdezheti a forgalmazót, mert tudnia kell az általa forgalmazott termék összetételét, és kérésre kötelező tájékoztatást adnia.
A pékek fogadalmat tettek, hogy csökkentik a sótartalmat
A pékszövetség önkéntes vállalást tett az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézetnek (OÉTI), hogy a pékáruk sótartalmát kér lépcsőben összesen 16 %-kal csökkentik. Emellett ösztönözni fogják a vállalkozásokat, hogy az élesztős módszer helyett alkalmazzák a klasszikus kovászos eljárást a kenyereknél. A klasszikus eljárás visszahozására azért van szükség, mert az élesztővel történő előállítás során nem képződnek olyan aromaanyagok, mint a hagyományos eljárás során, ezért több sót kell hozzáadni a kenyérhez. A kovászolással így szintén csökkenthető a sótartalom.
A szervezet által tett javaslatokat az OÉTI elfogadta, így 2015-től, majd második lépcsőben 2018-tól mérséklődni fog a pékáruk sótartalma.