Felügyeld a vízhelyzetet
Az árnyékos helyeken termő növények általában tovább maradnak nedvesek, így fogékonyabbak is lehetnek a különböző betegségekre. A nedves területeket többféleképpen is kezelheted, illetve csökkentheted a felgyülemlő vizet kertedben. Például megpróbálhatod annyira kiegyenesíteni az ültetésre szánt területet, amennyire csak lehetséges.
Ha kerted egy lejtőn, vagy egy domb lábánál helyezkedik el, akkor könnyen lehet, hogy a lefolyó víz növényeid körül gyűlik majd össze. Mivel az árnyékos helyeken a nap nem segít felszárítani a felesleges nedvességet, növényeid könnyedén elrothadhatnak majd. Ha nincs lehetőséged kiegyenesíteni kerted szintjeit, akkor ültesd növényeidet emelt ágyásokba vagy alakíts ki teraszokat számukra.
Fontos továbbá, hogy ne öntözd növényeidet este vagy éjszaka. Lehetőleg mindig reggel kapjanak vizet (és csak a tövük körül, ne a leveleikre), hogy a felesleg elpárologhasson, mielőtt lemegy a nap. Persze csak akkor öntözz, amikor növényeidnek tényleg szüksége van erre.
Ügyelj az ültetési távolságra
Az ültetési távolságra minden kertben oda kell figyelni, különösen árnyékos helyeken. A kert árnyékos területei általában kevesebb légmozgást is kapnak, ami, akárcsak az extra nedvesség, fokozhatja a fertőzésveszélyt. Ültesd növényeidet az adott fajtákhoz ajánlott távolságra egymástól. Ez ugyan lehet, hogy túl szellősnek tűnik majd számodra, de ne feledd, hogy a palánták később sokkal több helyet foglalnak majd el, és szükségük lesz a helyre a szellőzéshez.
Metszd rendszeresen növényeidet
Amellett, hogy megfelelő távolságra ülteted egymástól növényeidet, némelyikük rendszeres metszést is igényelhet majd élete során. Például amikor málnabokraid megnőnek, meglehet, hogy így is túl közel lesznek egymáshoz, és nem jár majd köztük eléggé a levegő. Metszd tehát őket évente egy vagy két alkalommal, szükség szerint. Ne feledkezz meg persze az árnyékos gyümölcskert körüli növényeidről sem. Egy-egy lelógó faág eltávolításával valamivel több napfényt kínálhatsz ágyásaid és bokraid számára.
Használj talajtakarót
Egy réteg talajtakaróval segíthetsz árnyéktűrő gyümölcseidnek, hogy ne álljanak túl sokáig vízben, mégis elegendő nedvességhez jussanak kertedben. A talajtakarók továbbá szigetelésként is hatnak, és segítenek melegen tartani a növények gyökereit. A talajtakarók továbbá a gyomokat is leszorítják, amikkel így nem kell majd versengniük gyümölcseidnek.