Praktikák a gyökérzöldségek tárolásához
Ha nem szeretnél az alagsorban építkezni, akkor műanyag-, vagy faládákban, kartondobozokban és hűtőtáskákban is eltárolhatod a gyökérzöldségeket. Fontos, hogy bármilyen tárolót is választasz, belülről minden oldalról, alulról és felülről is vastag szigetelőanyaggal béleld ki – minél vastagabbal, annál jobb.
A tőzegmoha például ideális szigetelő lehet, mert még a tároló páratartalmát is segít szabályozni – ha a tároló túl nyirkossá válik, akkor magába szívja az extra nedvességet, ha pedig száradni kezd, akkor kiengedi azt magából. A legjobb eredmények érdekében fektess minden réteg termés közé egy-egy réteg nyirkosított tőzegmohát.
Ha bármilyen zárt fedelű tárolót használsz, akkor jobb, ha nem teszed fel rá a tetejét (vagy nyitva hagyod, ha nem lehet leszerelni), és inkább egy réteg tőzegmohával feded le, különben a termések elrohadhatnak benne. Az ősz és tél során aztán szükség szerint vegyél ki annyi termést a tárolókból, amennyire épp szükséged van. Ilyenkor érdemes megvizsgálni a többit is, hogy nem-e kezdtek el rohadni, vagy nincs-e más bajuk.
A gyökérzöldségek tárolása - ha nincs alagsorod
Ha otthonodnak nincs alagsora, akkor bármilyen más helységben is tárolhatod gyökérzöldségeidet, ami elég hűvös marad a téli hónapok során, de a hőmérséklet nem esik 0°C alá. Illetve a nyári időszakokban, viszonylag hűvösen lehet tartani.
Persze a tárolók szigetelése némileg segít majd megvédeni a terméseket a fagypont alatti hőmérsékletektől,és a túl nagy forróságtól is, de csak egy bizonyos pontig. Mivel otthonod különböző helységeiben más és más körülmények uralkodhatnak (ez otthonod felépítésétől és az éghajlattól is függ), így neked kell majd kikísérletezned, hogy hol tárolhatod biztonságosan gyökérzöldségeidet.
Ha kiszemelsz néhány ideálisnak tűnő helyet, mérd a hőmérsékletet bennük napokon keresztül, és figyeld meg, hogy melyek lehetnek megfelelőek erre a célra. Egy másik opció egy vermet ásni kerted egyik árnyékos területén – lényegében mintha egy pincét ásnál a gyökérzöldségek téli tárolására.
Milyen edényt használjunk a gyökérzöldségek tárolásához
A gyökérzöldségek tárolása során a megfelelő tárolóedény kiválasztása kulcsfontosságú. A tárolóedénynek biztosítania kell a megfelelő szellőzést, nedvességtartalmat és védelmet a külső káros hatásoktól. A faládák általában jól szellőznek, ami segít megelőzni a penészedést és a rothadást. Tartósak és hosszú élettartamúak, illetve természetes anyagból készülnek.
A fonott kosarak kiválóan szellőznek, ami segít megelőzni a penészedést. Ezek az eszközök dekoratívak is lehetnek, és jól mutatnak a konyhában vagy a kamrában. A kosarak kevésbé tartósak, mint a faládák, különösen, ha gyakran nedves környezetben vannak, illetve nehezebb is tisztítani. A műanyag edényeket ezzel szemben könnyű tisztítani és fertőtleníteni. A műanyag edények nem rothadnak, és hosszú élettartamúak. A műanyag edények szellőzése gyakran nem megfelelő, ami növeli a penészedés kockázatát. Érdemes perforált vagy lyukacsos műanyag edényt választani.