Orvoséi székfű / kamilla (Matricaria chamomilla)
A köznyelvben csak kamillaként emlegetett orvosi székfű már kecses szépsége miatt is kerted egyik legkedvesebb lakója lesz, azonban a külső még nem minden. A kamilla virágai köztudottan remek teaalapanyagok, amelyek olyan fűszerű, almás ízt kölcsönöznek az italnak, amit már csak egy kis méz választ el a tökéletestől. A kamillának sok helyre lehet szüksége, amire érdemes már ültetéskor odafigyelni. Szereti a napos részeket, de a nyári hónapokban sok vízre van szüksége. Orvosi szempontból a kamilla egy rendkívül sokoldalú növény. Többek között enyhíti a gyomorgörcsöket, a migrénből illetve gyomorfekélyből származó fájdalmat, miközben erősíti az immunrendszert és segít a nyugodtabb alvásban is.
Borágó (Borago officinalis)
Hasonlóképpen a kamillához, a borágó is megérdemel néhány szót mutatós virágairól és érdekes, szőrös leveleiről. Mind a virágok, mind pedig a levelek felhasználhatók teaalapanyagként, csak ne lepődj meg az enyhén uborkaszerű ízükön! A borágó nagy mennyiségű omega-6-ot, illetve A és C-vitemint tartalmaz. Enyhíti a megfázás tünetei,t a szorongást, és a gyomorproblémákat is.
Citromverbéna (Aloysia citrodora)
A citromverbéna egy ritkán emlegetett magas évelő növény, ami akár 180 cm-esre is megnőhet. Kellemes, citromszerű illata van, ami a levelek összemorzsolásával még intenzívebben tör elő a növényből. Ennek köszönhetően kellemes ízt kölcsönöz bármilyen teának, főleg ha nem szeretnél citromlevet használni. A citromverbéna önmagában nem fogyaszt, de segít csökkenteni az étvágyat, ami jól jöhet a diétázóknak. Mindemellett gyulladáscsökkentő hatással bír, csillapítja a gyomrot, illetve a sajgó izmokat is.
További növények a gyógyteakertbe
Ha mindez nem lenne elég, vagy valami mást szeretnél kipróbálni, akkor az alábbi növényeket tudjuk ajánlani (ez persze még mindig nem az összes gyógynövény, ami egy ilyen kertben helyet kaphat): gyömbér, jázmin, jázminpakóca, citromfű, közönséges orbáncfű, orvosi körömvirág, echinacea, rózsa, ánizsillatú izsópfű.