Milyen növényeket érdemes ültetni gyógyteakertedbe?
Ez természetesen már ízlés és szükségletek kérdése – azt ültetsz, amit szeretnél. Azonban ha csak most barátkozol a gyógyteakert gondolatával, akkor íme néhány gyógynövény, amiket mindenképpen érdemes kipróbálni!
Levendula (Lavandula)
A levendula jótékony tulajdonságait órákig sorolhatnánk – gyulladáscsökkentő hatás, segít az alvásban, erősíti az immunrendszert… az egyik legjobb választás bármelyik gyógyteakertbe!
Orvosi zsálya (Salvia officinalis)
A beszédes nevű orvosi zsálya szintén a leghasznosabb és legnépszerűbb gyógynövények egyike. Tépj le 5-6 levelet, főzd ki őket forró vízben, majd ízesítsd ízlés szerint citromlével és mézzel. Hogy mire jó a zsálya? Lássuk csak: erősíti a száj egészségét, enyhíti a menopauza tüneteit, csökkenti a vércukorszintet, és segít felvenni a küzdelmet a rossz koleszterinek ellen – hogy csak néhány „apróságot” említsünk.
Menta (Mentha)
A menta egy másik közkedvelt teaalapanyag. Édeskés, mentolos íze remekül keverhető más teákéval, de önmagában is kiváló. A menta segíthet többek között a gyomorrontás enyhítésében, csökkenti a szoptatás fájdalmait, csillapítja az émelygést, a stresszt, és támogatja a haj és a bőr egészségét is. A mentával kapcsolatban jó észben tartani, hogy egy erősen invazív növény, ami azt jelenti, hogy ha egy kerti ágyásba ültetik, akkor addig terjed majd, amíg csak tud. Ha szeretnéd ezt megakadályozni, akkor a legegyszerűbb megoldás egyből növénytartóba ültetni a mentát, és abban is hagyni (legfeljebb nagyobb tartóba átültetni szükség szerint).
Kakukkfű (Thymus)
A kakukkfű íze nagyon intenzív, ezért elég csak egy fél teáskanálnyit használni belőle, és azt is inkább más teákkal összekeverve, mint csak magában. Viszonylag kis mérete miatt tökéletes növénytartókba, ráadásul leveleiből és virágaiból is készíthetsz teát. Remek a torokfájás enyhítésére, és antibakteriális hatással bír.