Gyógyteakert létrehozása

Így alakítsd ki álmaid gyógyteakertjét akár egy lakásban is

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Hozz létre saját gyógyteakertet

A gyógyteakert talaja

Egy egészséges gyógyteakerthez mindenekelőtt minőségi talajra lesz szükséged. Legyen vályogos, jó vízelvezetésű, pH értéke pedig valahol 5 és 7 közé essen. Keverj a talajhoz alaposan érlelt organikus anyagot, és jó minőségű műtrágyát egy héttel az előtt, hogy ültetni kezdenél.

A gyógyteakert elhelyezése

Gondolkodj el rajta, hogy hová helyezhetnéd növényeidet. A legtöbb gyógynövény teljesen napos helyen érzi jól magát, de persze ez nem egy kőbe vésett parancsolat. Gyógyteakertet házon belül is nevelhetsz, egy belső udvarban, vagy erkélyen is nevelhetsz, ha van néhány növénytartód (persze ezeket ugyan úgy a kertbe is kihelyezheted). Figyeld meg, hogy a nap hogyan járja körül kertedet, és ültess úgy, hogy a nagyobbra növő gyógynövények ne árnyékolják be a kisebbeket.

Ültetés növénytartóba

hirdetes

Mint említettük, egy gyógyteakert tökéletesen életképes akkor is, ha növénytartókban alakítod ki. Ehhez használhatsz műanyag cserepeket is, viszont ha a maximális egészségre utazol, akkor válassz inkább agyagból készült alternatívákat, hogy mindennemű vegyi anyagtól távol tartsd növényeidet. Mindenképpen kelleni fog egy adag jó minőségű virágföld, cserepes növények számára összeállított műtrágya, és valamilyen természetes, organikus anyag, ami segít megtartani a vizet a talajban, hogy a növények több ideig gazdálkodhassanak belőle.

A gyógyteakert gondozása

A gyógyteakert gondozásának egyik legfontosabb szempontja, hogy csoportokba kell ültetni azokat a növényeket, amelyeknek hasonló igényeik vannak. Ez talán logikus is, hiszen nincs értelme egy szárazságkedvelő növényt egy szomjasabb mellé ültetni, mert valamelyiknek biztos nem fog megfelelni, amit az az ágyás kap öntözéskor. A magvakat házon belül ültesd el a tél vége felé, amikor az idő még mindig hideg odakint.

Használj jó minőségű csíráztató földet, és tartsd mindig nyirkosan! Amint az éjszakai hőmérséklet eléri a 13°C-ot, és a fagyok veszélye is elmúlt, a palánták kikerülhetnek a szabadba (akár a talajba, akár egy nagyobb konténerbe). Érdemes több magvat elöltetni, mint amennyire szükséged lesz, hiszen mindig egyszerűbb több palántából ritkítani, mint túl kevésből kihozni valamit. Természetesen ezt mind ki is hagyhatod, és előnevelt palántákat is beszerezhetsz kertedbe. Ezzel még nincs vége, a következő oldalon további hasznos tanácsok várnak! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Tovább a Lexikonhoz

heg

a szövetsérüléseknek nem újraképződéssel való gyógyulásakor a szövethiányok helyét... Tovább

borzderes marha

fajtacsoport; a borzderes (brachy-ceros típusú) fajták napjainkban kiegyenlítődnek, a kisebb... Tovább

Tovább a lexikonra