A gránátalma trágyázása
Használj kiegyensúlyozott, organikus trágyát. Trágyázz minden évben novemberben és márciusban is. Bármilyen trágyát is használsz, legyen benne cink, mangán, magnézium, réz, és bór.
A gránátalma társültetése
A gránátalma jól kijön a napraforgóval, a pillangóvirággal, a rézvirággal, a sarkantyúkákkal, a levendulával, a menyecskeszemmel, és a nadálytővel, de ne ültesd kukorica, vagy burgonya közelébe.
A gránátalma kártevői és betegségei
A gránátalmákat szerencsére viszonylag kevés kártevő és betegség fenyegeti, így nem kell sok fejfájástól aggódnod ilyen téren. Íme néhány azok közül, amikre azért érdemes odafigyelned, akár a szabadban, akár zárt térben neveled őket.
Termésrothadás
Ezt a betegséget a Fistulina hepatica gomba okozza. Külső jelei nincsenek, ugyanis a termések belsejét támadja meg, és okoz bennük rothadást. A beteg termések általában könnyebbek az egészségeseknél. Sajnos nem igazán lehet védekezni ellene, de mindenképpen érdemes fokozottan odafigyelni rá, hogy a fa mennyi vizet kap virágzáskor.
Levéltetvek
A levéltetvek a legelterjedtebb kerti kártevők közé tartoznak, amelyek az élő szövetből (hajtások, virágok, gyümölcsök) szívják magukba a növények nedveit. A súlyosabb inváziók korlátozhatják a fák növekedését és hozamát is. A levéltetvek ellen leghatékonyabban úgy védekezhetsz, hogy kertedet egy kellemes hellyé teszed természetes ellenségeik (zöldfátyolkák, katicák, stb.) számára. A kisebb kolóniákat egy határozott vízsugárral is lemoshatod a növényekről. Bizonyos esetekben rovarirtó megoldásokra lehet szükség – ehhez használj első körben neem olajat, és csak végső esetben vegyszereket.
Virachola isocrates
Ez a lepkefajta a növekvő gránátalmafák leveleire rakja le petéit. Az ezekből kikelő lárvák belefúrják magukat a gyümölcsökbe, amelyek ettől természetesen tönkremennek, illetve kellemetlen szagot árasztanak magukból. A megtámadott gyümölcsöket minél előbb távolítsd el a fákról, és égesd el őket. E kártevők ellen ellenálló faváltozatokkal védekezhetsz.
Sodrómolyfélék lárvái
A sodrómolyfélék lárvái magukra tekerik a növények leveleit, amit finomszálú hálóval tartanak össze. Bacillus thuringiensis baktériumokkal veheted fel ellenük a harcot.
A gránátalma szüretelése és tárolása
A gránátalmafák általában egy évvel az ültetés után kezdenek el teremni, tehát gyorsabban, mint a legtöbb gyümölcsfa. Azonban több évbe is beletelhet, hogy a fák bőséges termést hozzanak. A terméseket akkor ajánlott leszüretelni, amikor elérik teljesen kifejlett héjszínüket, nehéznek érződnek a kézben, és fémes hangot adnak ki, ha megkopogtatják őket. Ezt az állapotot általában 6-7 hónappal a virágzás után érik el. Ha túl sokáig hagyod fent őket a fán, akkor szétnyílnak, illetve ez történhet velük akkor is, ha eső éri őket a szüretszezon során.
A gránátalmákat metszőollóval kell levágni az ágról, nem pedig kézzel letépni. Hűvös helyen hetekig is tárolhatók, hűtőben pedig legfeljebb 3 hónapig bírják ki. Ha ennél tovább szeretnéd tartogatni őket, akkor el kell távolítanod belőlük a magköpenyeket, amiket aztán egészben lefagyaszthatsz. Egy másik opció kipréselni a levüket, és azt eltenni a magok nélkül. Ezt a levet hat hónapra fagyaszthatod le.