Talajigény
A gránátalmák többféle talaptípushoz is képesek alkalmazkodni, de ha meg szeretnéd könnyíteni a dolgukat, akkor vályogos talajba ültesd őket, jó vízelvezetéssel. Ha szeretnél jobb vízelvezetést biztosítani a kerti talajban (és egy nagy adag tápanyaggal kiegészíteni azt), akkor adj hozzá némi komposztot. A gránátalmafák számára 5,5 és 7,2 között mozog az ideális pH érték.
Gránátalmafa nevelése dugványozással
Az esetek többségében a gránátalmafákat dugványokról szokás nevelni, biztosítva ezzel a termések minőségét. A fa ültetésekor áss egy akkora gödröt, ami háromszor akkora, mint a mostani növénytartója, és ugyan olyan széles, mint a gyökérlabda. Ez után keverj hozzá némi érlelt komposztot vagy trágyát a talajba, amit kiástál (erre később persze még szükséged lesz). Vedd ki a növénytartóból a fát, és óvatosan lazítsd meg a gyökérlabdát.
Helyezd a növényt a gödörbe, majd temesd vissza a trágyás/komposztos talajjal. Ügyelj rá, hogy ne ültess túl mélyre – a legfelső gyökerek a talajjal egy szintben kell, hogy legyenek (a törzset ne fedje talaj). Miután óvatosan lepaskoltad a talajt, öntözd meg mélyen a fát, hogy a gyökerek elhelyezkedjenek, és eltűnjenek a légzsebek. Semmilyen műtrágyát ne használj ültetéskor!
Gránátalmafa nevelése magról
Habár a dugványozás a népszerűbb módszer, magról is nevelhetsz magadnak gránátalmafákat. Először is vágj félbe egy gránátalmát, majd távolítsd el a magköpenyeket. Öblítsd le ezeket hideg vízzel, majd távolítsd el a gyümölcshúst róluk, hogy csak a mag maradjon meg – várd meg, hogy megszáradjanak. Ültesd a magókat 60mm mélyre egy virágfölddel feltöltött csíráztató tálcába – minden tégelybe egy-egy darabot. A magvakat tél közepén a legideálisabb elültetni, hogy tavaszra kellően megerősödjenek az átültetéshez. Helyezd a magvakat egy napos helyre.
Ez lehet egy délre néző ablak, vagy valamilyen mesterséges, palánták nevelésére alkalmas fényforrás is. Ügyelj az öntözésre – a talaj mindig legyen nyirkos a magvak alatt. Ha száraznak érződik, öntözd meg újra, és takard le átlátszó, színtelen műanyag fóliával. A gránátalmamagoknak 6 hétre van szükségük, hogy kicsírázzanak. Ezután lassan kezdd el őket kiszoktatni a szabadba – ahogy a tavasz közeledik, minden nap töltsenek kint néhány órát.