Gombatermesztés otthon – előszó
Tény, hogy nem gyerekjátékról van szó, de a házi gombatermesztés egy nagyon szórakoztató és hálás tevékenység lehet. A házilag termesztett gombák általában finomabbak és táplálóbbak, mint a bolti változatok, ráadásul nem kevés pénzt spórolhatsz meg, ha eddig előszeretettel vásároltál a jobb minőségű fajtákból.
Hogyan szerezzünk gombacsírát?
Ha először próbálkozol gombatermesztéssel, akkor javasolt kezdőcsomagot vásárolni, hogy könnyebben belerázódj az alapokba. A kezdőcsomagok általában gombacsírát és táptalajt is tartalmaznak, amivel nincs más dolgod, mint rendszeresen benedvesíteni és várni, hogy a gombák nőni kezdjenek.
Ha szeretnél nagyobb mennyiségben termeszteni, mint amit egy kezdőcsomag kínál, akkor érdemes a gombacsírát tenyésztőktől beszerezni. A gombacsírás számos formában érkezhet (például gombapálcikákként vagy porként) – a lényeg, hogy mivel élőlényekről van szó (nem pedig magokról, amiket hosszabb ideig lehet tárolni), így rögtön megfelelő termesztő közegbe kell helyezni őket, ezért érdemes csak akkor megrendelni őket, ha képes leszel ezeket a körülményeket azonnal biztosítani számukra.
Gombatermesztés – A termesztő közegek
A mikorrhizális gombák, mint például a szarvasgomba, az ízletes kucsmagomba, az ízletes vargánya és a sárga rókagomba a fák élő gyökereiből szerzik a szükséges tápanyagaikat, ezért otthoni termesztésük nehézkesebb. A szaprotróf gombafajták azonban lebomló természetes anyagokból táplálkoznak, ezért kinti és benti termesztésük is egyszerűbb. A legjobb eredmények érdekében nagyon fontos, hogy választott gombafajtádat megfelelő közegben termeszd. A következő oldalon megosztok néhányat a legnépszerűbb fajták közül, megéri lapozni egyet, ugyanis olyan gombafajtákkal ismerkedhettek meg, amelyeket érdekes termeszteni otthon!