Szép példával ékeskedik Thaiföld
Korábban a COVID járvány miatti turisztikai problémák miatt, Thaiföld már korábban is kacérkodott a kriptovaluták elfogadásával, ám a háborús helyzet miatt most még inkább átgondolnák ennek a valutának elfogadását. A Visa és a Mastercard bankkártyák blokkolása miatt kialakult fizetési problémákat próbálja megoldani, és valamilyen módon segíteni az országban rekedt orosz és ukrán turistákon.
A TAT (Thaiföldi Turisztikai Hivatal) kedden négy javaslatot vitat meg a kabinettel, többek között az alternatív fizetési csatornák biztosítására térnének ki, jelen esetben ez lehet a digitális valuták elfogadása.
Lehetséges megoldás lehet Oroszországnak is
Az Európai Unió szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezek leginkább az országos jegybankot, és egyes állami vállalatokat érintenek. Olyan intézkedéseket tartalmaznak, mint az orosz bankok eltávolítása a SWIFT rendszerből (ez a szolgáltatás, mellyen a pénzügyi tranzakciók mennek). Viszont a kriptovaluták révén, amelyek jellemzően decentralizált hálózatokon alapulnak, és nem támaszkodnak központi hatóságokra, megoldást kínálhatnak az ország számára, mivel ez nem igényel a pénz mozgatásához közvetítőt.
Mérlegeljünk okosan!
A kriptopiacot illetően érdemes azért résen lennünk! Ugyanis, a tőzsdét vizsgálva, hasonló mozgással rendelkezik a Bitcoin árfolyama, mint a részvénypiacé. Az árfolyam ingadozások itt is kivannak téve a kollektív hangulatnak és a globális eseményeknek. Érdemes észben tartanunk azt is, hogy a különböző szabályozások a kriptot illetően, még igen kis cipőben járnak. Továbbá, az anonim pénzátutalás lehetősége a pénzmosás melegágyának is lehet tekinteni a lenyomozhatatlansága miatt.
Végül, de nem utolsó sorban, mielőtt belevágnánk egy ilyen ’’ befektetésbe’’, érdemes némi tőzsdepszichológiát is tanulnunk, hogy elviselje a pszichénk a piac mozgását.
Ebben állhat a jövő?
Ha a fent említett tényállásokat vesszük alapul, okkal merül fel a kérdés, hogy vajon tényleg a digitális valuták lehetnek-e a jövő fizetőeszközei, úgymond a papírpénz alternatívájaként. Erre egy hivatkozásban lelhető a magyarázat.
Reuben Grinberg egy 2011-es tanulmányában az iraki „svájci dinárhoz” hasonlította a Bitcoint, mivel a történelem során ez volt az egyetlen olyan fizetőeszköz, amely mögött semmi állami garancia nem állt, sem áru, sem nyersanyag (pl. arany) nem volt biztosítva. Ennek ellenére mégis több mint egy évtizeden keresztül fent maradt a piacon.
Ez ékes bizonyítéka lehet annak, hogy fenn tud maradni egy olyan valuta, mely mögött garancia nincs, egészen addig, míg az emberek bíznak benne. Mivel a történelem gyakran ismétli önmagát, ez újból előfordulhat, csak most a digitális térben értéket képviselve.