Sajnos a galagonya is azon növényeink közé tartozik, amiket szépen lassan szinte teljesen elfelejtünk. Pedig nem kellene, ugyanis a galagonyának számtalan jótékony hatása van, egy igazi csodanövény, mostani cikkemben meg is tudhattok róla mindent!
Korábban már szót ejtettem az őshonos, de elfeledett növényeink közül a húsos somról, a berkenyéről, az eperfáról, illetve a kökényről, most viszont egy hasonlóan szuper növényről mesélek nektek, ami nem más, mint a galagonya!
A galagonya jellemzői
A galagonya (Crataegus) a rózsafélék családjának Maloideae alcsaládjába sorolt növénynemzetség. A galagonyák általában tövises cserjék, vagy kisebb méretű fák, amik piros bogyókat hoznak. Manapság leginkább az északi félteke mérsékelt területein él, az Egyesült Államokban, Kanadában és Európában. A Kárpát-medencében négy galagonyafaj is őshonos, az egybibés-, a fekete-, a rózsaképű-, és a cseregalagonya.
A galagonya bemutatása
A galagonya levelei szórtállásúak, virágzatuk sátorozó buga. Termésük a Maloideae alcsaládra jellemző almatermés, mely a vacok megduzzadásával keletkezik. Termésfala, vagyis a mag héja nagyon kemény, és fényes, a piros gyümölcsök pedig egészen kicsik. A galagonya termését nagyon szeretik az állatok, a maggal együtt fogyasztják el, de a mag sértetlenül halad át a bélcsatornán, és a külvilágra jut messze az anyanövénytől. A galagonya nemzetsége rendkívül fajtagazdag, egyes becslések szerint a fajok száma több mint ezer tagot számlák, de sok a hibrid illetve az átmeneti alak, változat.
A galagonya felhasználása
A galagonyát a népi gyógyászatban is alkalmazzák, mint gyógynövény. Jótékony hatását a XIX.-XX. század során igazolták. Hatóanyagát a galagonya leveléből, virágából, vagy terméséből főzött teán keresztül nyerik ki. A növény flavonoidokat, aminszármazékokat, proantocianidokat és triterpéneket tartalmaz. Jótékony hatással van a fáradt, túlterhelt, stresszes szívre, ugyanakkor javítja a szívizomsejtek aktivitását, és serkenti a szívizom vérellátását is. A galagonya teakeveréke értágító és vérnyomáscsökkentő hatású, fogyasztása javallott koszorúérbetegségek, vérkeringési problémák esetén.
Fontos megjegyeznem, hogy mindenképp beszéljetek az orvosotokkal, mielőtt gyógyászati célokra használnátok a galagonyát, mivel lehetségesek mellékhatások: ritka esetben a galagonya bogyói hirtelen vérnyomás-ingadozást, illetve ájulást okozhatnak. Allergia esetén kiütések, csalánkiütések, hányinger, hányás jelentkezhet! Most pedig nézzük, mit kell tennünk, ha saját galagonyát szeretnénk látni kertünkben, a következő oldalon mindent elmondok a galagonya termesztéséről!