Aszalt füge készítésének technológiája: Hogyan lehet fügét aszalni a sütőben?
Az aszalt füge igazi ínyencség, amely természetes édességével mindenkit elvarázsol. Ha nincs megfelelő helyed, avagy idő a fügék napon történő aszalására, akkor a sütőben is megaszalhatod a fügét, így is készíthetsz szárított fügét. Fontos, hogy rácsra, és ne tepsire tedd a fügét – ugyanis a rács segítségével a levegő mindenhol körül tudja járni a fügét.
Az aszalás nem szárítás – ezt lassan kell csinálni, a sütőt a lehető legalacsonyabb fokozatra kell kapcsolni, ez a gyakorlatban olyan 55-65 C fokot jelent. Arra is figyelj, hogy résnyire folyamatosan legyen nyitva a ütő ajtaja, hiszen a légcsere, a folyamatos friss levegő is nagyon fontos.
A sütőben való füge aszalása közben is ki naponta óvatosan át kell forgatni a gyümölcsöket. Ha tepsit használsz rács helyett, akkor forgasd naponta 4-5-ször! Ha több tepsit/rácsot használsz egymás felett és alatt, akkor azokat is forgatgasd, cserélgesd! Bár a füge aszalás alacsony hőmérsékleten, 55-60 fokon kezdődik, később ezt 75-80 fokra lehet emelni.
Az aszalás bármikor megállítható, és újraindítható, ha közben kellene a sütő, csak a megfelelő hőmérsékletre ügyelj, ne tedd be nagyon meleg sütőbe! A napon vagy sütőben készült aszalt füge nemcsak hosszan eltartható, hanem tápanyagokban gazdag csemege, amely bármikor kéznél lehet. Kiváló snack önmagában, de desszertekhez vagy salátákhoz is tökéletesen illik.
Tippek az aszalt füge készítéséhez
Akármelyik füge aszalási technikát is választod, ügyelj arra, hogy csak is egészséges fügéket válassz, és a fügék ne érjenek egymáshoz aszalás közben! Igyekezz azonos méretű fügéket választani, hogy azonos idő alatt aszalódjanak. Amikor átforgatod őket vigyázz rá, hogy ne sérüljenek meg a fügék és a nyíláson cukros lé ne távozzon, mert ez rontja az aszalvány minőségét. ha elkészült az aszalt füge, akkor a tárolásra is ügyelj, hogy ne fülledjenek be, és penészedjenek be – a legjobb, ha laza szövésű vászonzacskóban tárolod őket!