A földimogyoró ültetése és gondozása
Mint bármilyen más növény elültetése előtt, mérd fel a kertedben rendelkezésre álló talaj minőségét, különös tekintettel a pH értékre. A földimogyorók számára ideális 5,8-6,2 közötti pH értéket a megfelelő adalékanyagokkal érdemes elérni. Fontos szempont továbbá a jó vízelvezetés és a talaj kalciumtartalma is, ezen ásványi anyag hiányában ugyanis a hüvelytermelés és a hozam is visszaesik majd. Ha a talaj túl savas, akkor némi mész hozzáadásával egyszerre a pH értéket is korrigálhatod, ráadásul egyszerre kalciummal is elláthatod jövendőbeli növényeidet. Mivel a földimogyoró a talajban nő, így fontos számára a könnyű, homokos összetétel. A sűrűbb talajt mély szántással és organikus anyagok hozzáadásával lazíthatod fel. A túl üledékes vagy agyagos talaj esetén ne próbálkozz a kertben, használj inkább növénytartókat.
Mint minden más hüvelyes, a földimogyorók is a talajban természetesen előforduló szimbiotikus mikrobák segítségével jutnak nitrogénhez. Ezek az apró élőlények megkötik a levegő nitrogéntartalmát, és felhasználható formájúvá alakítják azt a földimogyoró számára. Azonban ezek a mikrobák általában nincsenek jelen megfelelő létszámban a talajban, ezért sok kertész mikrobiális oltóanyagokat használ pótlásukra. Az oltóanyag nitrogén-megkötő mikrobákat visz a talajba, elősegítve ezzel a légköri nitrogén megkötését. Az anyag vízben való feloldása után bevonják velük a magvakat, és csak ez után ültetik el őket. Az így ültetett földimogyorók általában nem is igényelnek további műtrágyázást.
A mogyorók szántóföldi növények, tehát nem úgy vetik el őket, mint a legtöbb zöldséget, hanem inkább úgy, mint a gabonát. Ebből következik, hogy nem is átültethetők, ezért nem lehet a fagyos időszakban házon belül megindítani őket – a magok közvetlenül a fagy után kell, hogy a talajba kerüljenek, amikor a napi átlaghőmérséklet meghaladja a 18°C-t. Ültetés után nagyjából 140 napot vesz igénybe, hogy a földimogyorók megérjenek, tehát hosszú és meleg tenyészidőszakra van szükségük. Általánosságban ezért nem ideális számukra az északi mérsékelt éghajlat. Ügyelj rá, hogy mindig legyen elegendő vizük, és minél előbb távolítsd el a közelükben felbukkanó gyomokat. A földimogyorók növekedési jellegzetessége, hogy a gyümölcsös test először a talaj felett jelenik meg, majd az alatt fejlődik tovább.
A földimogyoró virágszára meghajlik, majd beássa magát a talajba, ahol a hüvely tovább fejlődik, míg meg nem érik. Ezt a szár azonban csak akkor teheti meg, ha a talaj elég puha és teljesen gyommentes a növény körül. Miután a szárak a talajba fúrták magukat, légy óvatosabb a gyomláláskor, nehogy megsértsd a növényt is. A rendszeres öntözés a földimogyoró teljes életciklusa alatt kritikus fontosságú, de különösen a csírázás közben és a szárak talajba bújása után. A következő oldalon további hasznos tanácsok várnak!