Fenntartható kert tippek egy kertésztől: így kezdj neki egy fenntartható kert felépítésének!

5+1 tipp egy kertésztől egy fenntarthatóbb kertért

Kiss Jázmin, kertész
hirdetes

Ha ebben a szezonban új kertet hozol létre, vagy a meglévő kertedet szeretnéd fenntarthatóbb és rugalmasabb módon kezelni, itt vannak a legjobb csereprogramjaim, amelyek segítenek a fenntartható utazás során. A fenntartható kertészkedés nemcsak a környezet védelmét szolgálja, hanem hosszú távon is előnyös lehet a kerted számára, javítva annak termőképességét és biodiverzitását. Nézzük meg, hogyan teheted zöldebbé a kertedet!

fenntartható kert

1. Fenntartható kert tipp: polikultúrák és vadvirágok

A hagyományos kertészeti gyakorlatok gyakran egyetlen terményre vagy szép zöld pázsitra összpontosítanak, de ezek fenntartása sok erőforrást igényel. Ehelyett válaszd a polikultúrákat, ahol többféle növény nő együtt. A társültetés segíthet csökkenteni a kártevők számát és javítani a talaj egészségét. A vadvirágok vetése pedig vonzza a beporzókat, mint a méhek és pillangók, és hozzájárul a biodiverzitáshoz.

2. Fenntartható kert tipp: virágok, madárházak és élőhelyek

A vegyszerek használata károsíthatja a környezetet és a hasznos rovarokat is. Helyette ültess olyan növényeket, amelyek természetes módon elriasztják a kártevőket, például körömvirágot vagy levendulát. Madárházak és etetők kihelyezése segít vonzani a madarakat, amelyek természetes módon kontrollálják a rovarpopulációt. Egy vadon élő tó létrehozása segíthet a kétéltűek és más hasznos élőlények megtelepedésében. Poloskaházak és más élőhelyek építése pedig növeli a kert biodiverzitását.

hirdetes

3. Fenntartható kert tipp: természetes tápanyagforrások

A műtrágyák helyett válassz természetes módszereket a talaj tápanyagellátásának javítására. A talajtakarás szerves anyagokkal, például mulccsal vagy komposzttal segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát és gazdagítja azt. Az üres ágyások helyett ültess zöldtrágyanövényeket, amelyek javítják a talaj szerkezetét és tápanyagait. A komposztálás pedig egy nagyszerű módja annak, hogy a kerti hulladékot értékes tápanyaggá alakítsd.

4. Fenntartható kert tipp: esővíz használata

Az édesvíz értékes erőforrás, ezért érdemes minimalizálni a használatát. Gyűjtsd össze az esővizet hordókban, és használd ezt az öntözéshez. Egy egyszerű rendszerrel, amely összegyűjti a vizet a háztetőről vagy a kerti építményekről, jelentős mennyiségű vizet spórolhatsz meg. Az esővíz ráadásul lágyabb, mint a csapvíz, ami kedvezőbb a növények számára.

5. Fenntartható kert tipp: örökölt magvak

A hibrid növények gyakran jobban ellenállnak a betegségeknek, de a magjaik nem mindig alkalmasak újraültetésre. Ehelyett próbálj meg örökölt fajtákat termeszteni, amelyek generációról generációra továbbadhatók. Az ilyen magvak megmentése és újraültetése segít megőrizni a genetikai sokféleséget és alkalmazkodóbbá teszi a kertet a változó körülményekhez.

+1 fenntartható kert tipp: évelő növények

Az évelő növények, amelyek több évig is élnek, kevésbé igényelnek gondozást, és idővel erős gyökérzetet fejlesztenek ki, ami javítja a talaj szerkezetét és vízmegtartó képességét. Az egynyári növényekkel együtt ültetve ezek a növények egész évben szépséget és termést biztosítanak a kertedben, miközben hozzájárulnak annak fenntarthatóságához és ellenálló képességéhez.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

árpatörmelék

a söriparban a sörárpa (->árpa) tisztításakor keletkező ->melléktermék; elsősorban tört... Tovább

felemáslevelű csenkesz (Festuca heterophylla Lam.)

a pázsitfüvek családjához tartozó, bokros fejl., évelő aljfű (fűfélék). Tőlevelei... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Kertészet kertfenntartás Környezetgazdálkodás Környezetvédelem