Mostani cikkemben minden hasznos információt megosztok veletek a fekete ribizli termesztéséről, gondozásáról, valamint a fekete ribizli metszéséről, mindenképp tartsatok velem!
A fekete ribizli
Levelének magas a flavonoid- és a procianidin-tartalma. A gyümölcs a C-vitamin mellett E- és B-vitamint, valamint karotint és vasat is tartalmaz. Magjának zsíros olaja gazdag gamma-linolénsavban, melynek a neurodermatitisz (krónikus, erős viszketéssel járó bőrbetegség) kezelésében egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak. A levélből készített tea vizelethajtó hatású, de fogyasztható magas vérnyomás, vesebaj esetén is.
A fekete ribizli metszése
A fekete ribizli metszése és nevelése különbözik a piros ribizlitől, mivel a legtöbb gyümölcse az előző évek hajtásain teremnek, a legtermőképesebbek pedig a három éves termőgallyak. a három éves termőgallyak hosszú szárú termővesszők, a második évben fejlődnek a tővesszők oldalrügyeiből. Ősszel, lombhullás után könnyű megállapítani a gallyak arányát, adottak a jó termés feltételei, ha többségben vannak a világos vesszők, viszont abban az esetben, ha sok a sötét, öregebb ág, akkor a termőképesség kicsi lesz.
Ennek értelmében kell eltávolítanunk a letermett, négyéves, vagy annál öregebb ágakat, helyettük maradjanak meg az egy-, két-, illetve hároméves termőágak. Bokronként csak három-négy darab tővesszőt hagyjunk meg, a többit vágjuk le, a rövidebb (maximum 60 centiméteres) tővesszőket 1-2 rügy meghagyásával vágjuk vissza erősen.
A fekete ribizli gondozása, nevelése
Fontos tudnivaló, hogy a fekete ribizli a teljes napfényt, vagy a félárnyékot kedveli a legjobban. Talaj szempontjából ügyelni kell arra, hogy enyhén savas legyen, illetve bővelkedjen szerves anyagokban. Tavasszal szükséges biztosítanunk a megfelelő nitrogén-utánpótlást. A fekete ribizli esetében fontos tápanyag még a kálium is. Érdemes tisztában lennünk azzal, hogy a ribizli gyökerei a talaj felső 20-30 centiméteres rétegében vannak, ezért ne műveljük a talajt túlságosan mélyen a tövek körül.
Én már régóta használok fóliatakarást, nemcsak a ribizlinél, hanem a többi növényemnél is, ezzel ugyanis megelőzhetjük a gyomosodást, arra viszont ügyelni kell, hogy ne akadályozzuk ezzel a művelettel a tősarjak fejlődést! Remélem, hogy tanácsaink hasznosak voltak számotokra, neveljetek idén bőtermő ribizlit, ha pedig megszeretnétek ismerkedni a piros ribizlivel, olvassátok el másik írásunkat!