Fekete dió – Az indiánok szinte mindenre használták
A fekete dió (Juglans nigra) az egyik legrégibb gyógynövényünk. Az indián népek például porrá őrölték a fekete dió kérgét és ezzel gyógyították a gombás bőrfertőzéseket és elhajtották a szervezetből a bélférgeket. A feketedió termésburkát addig főzték, míg sűrű állagú nem lett, így kenőcsként alkalmazták a testfelszíni megbetegedéseken. A feketedió kérgében lévő anyagoknak bőrösszehúzó hatásuk van. A kéregből főzött teát iszogatva, vagy szimplán csak a nyers kérget rágcsálva a fogfájást is orvosolni tudták az indiánok, amit később a telepesek is átvettek.
A rák ellen is bevetették a fekete diót
A kéregnek ismert enyhe hashajtó hatása is van, így alkalmazható székrekedés esetén. Az amerikai polgárháború idején általános gyógyszerként volt nyilvántartva a feketedió. Manapság is alkalmazzák az emésztőrendszer karbantartására és bőrgombásodás ellen. A termésburok sok C-vitamint is tartalmaz. A belőle kinyert folyadékot ekcéma, herpesz, szifilisz és fekélyek kezelésére használták, teáját pedig féregűzőként alkalmazták. A feketedióból készült gyógyszert sokoldalúsága miatt például 1990-ben Németországban rákellenes gyógyszerként jegyezték be, miszerint nem gyógyítja, de megelőzi a rákos sejtek kialakulását.
A fekete dió élettani hatása
A feketedió termés-buroklé szemölcseltüntető hatását is kimutatták a kutatók. A zöld termésburok fekete-barna leve jelentős mennyiségű, szerves kötésű jódot tartalmaz. A gyógyításhoz és a fertőtlenítéshez ez a jód intenzíven hozzájárul. Hasonlóan az európai diókhoz koleszterinszint- és vérnyomáscsökkentő hatása van az esszenciális zsírsavtartalomnak köszönhetően. Ezek a zsírsavak felelősek a szívműködés szabályozásáért, az inzulin hasznosításáért és még hangulatfokozó hatása is van.
A fekete dió más része is hasznos
A feketedió leveléből készült teafőzet külsőleg, belsőleg egyaránt hatékonyan alkalmazható. Szintén összehúzó és fertőtlenítő hatása van. A régi indián népek az atkákat és a poloskákat űzték ki vele magukból és élőhelyükről. Mai napig gombaölőként, fertőtlenítőként használják és folyamatosan szedik. A szobrászok nagyon kedvelik magát a fát. A belőle készült szobrok, tárgyak különleges szépségűek és még a modern ember is gyógyító hatást feltételez a belőle készült alkotásoknak is.
Fotó: Pixabay