Ezért feketedik meg a dió, védekezz ellene!

Mindennap bújom az internetet, a közösségi oldalakat, és nagyon meglepődtem, mennyien panaszkodtak arra az idei évben, hogy megfeketedett a dió. Utánanéztem egy kicsit, és sajnos katasztrófális a helyzet Magyarországon, nézzük, mi okozza a problémát és mit lehet tenni ellene! 

Ezért feketedik a dió

Miért feketedik meg a dió

Érdemes tudni, hogy a dió esetében összesen több mint ötven kórokozó és betegség jöhet számításba, de ezekből szerencsére csak kevés, ami igazán nagy bajt képes okozni. Érdekesség, hogy nagyszüleink még nem is beszéltek egyébként a diófa betegségeiről, a növényvédelmi teendőiről még annyit sem, ez pedig nem véletlen. Ma viszont sokirányú tevékenységet kell folytatni annak érdekében, hogy egészséges legyen az állományunk. 

 

A termésburok barnulását, feketedését, korhadását, rothadását, a termés elhalásáért több kórokozó is felelős lehet, leginkább baktériumok és gombák azok, amik kiváltották a folyamatot. A kórokozók ismertek voltak, viszont a probléma pontos megközelítése és a lehetséges védekezések megfoganatosítása nem volt egyszerű. Főleg, hogy az elmúlt években már nemcsak gombás és baktériumos fertőzésre kellett gondolni, hanem rovartani kérdésre is. A tavaly évben, de leginkább idén derült ki, hogy a legnagyobb gondot az egyre széles körben elterjedő dióburok-fúrólégy jelenti, ismerkedjünk is meg vele közelebbről! 

 

A fekete dió és a nyugati dióburok-fúrólégy

Nem hallottak róla még nagyszüleink idejében Magyarországon, mivel elsőként az 1980-as években jelent meg Európa területén, egész pontosan Svájcban, ezután 1997-ben találkoztak vele Szlovéniában, majd 1998-ban Olaszországban, 2003-ban Horvátországban, 2009-ben pedig már Ausztriában is. Magyarországon az első példányai 2011-ben kerültek elő ennek az eredetileg Mexikóból és az Amerikai Egyesült Államokból származó kártevőnek.

 

Sajnos Európa éghajlati adottságai és a tánövények széles körű előfordulása segíti a gyors terjeszkedést és a szaporodást. A dióburok-fúrólégy 8-10 milliméteres szárnyfesztávolsággal rendelkezik, barna alapszínű, feje sárga, tora sötét, egy sárga félkör alakú folttal a pajzsán. Nézzük, mit tehetünk ellenük, a következő oldalon ezt fogom elmondani! 

A fotót Varga Szilárd készítette