A legyek lárvái piszkosfehérek, kifejletten 6-7 milliméter hosszúságúak, a talajban báb alakban áttelelnek. Az imágó júliustól egészen szeptember végéig rajzik, ez idő alatt folyamatos a tojásrakás. Nyüvei a dió zöld burkában rágnak, korai fertőzés esetén csökkentheti a dió méretét, előidézheti a dió feketedését, illetve a dió korai hullását. Még kisebb fertőzési értékek mellett is jelentősen rontja a dió minőségi mutatóit, nagyobb fertőzés esetén pedig ehetetlenné, és eladhatatlanná válik a termés.
Mit tegyünk, ha fekete a dió?
A korán lehullott diót minden esetben össze kell gyűjteni és haladéktalanul meg kell semmisíteni, addig, amíg még bennük vannak a lárvák. Ha ezt nem tesszük meg, akkor a talajban áttelelnek, és még jobban elszaporodnak. Érdemes zöldessárga színcsapdákat is alkalmazni, ezeket a lapokat a lehető legmagasabbra kell kihelyezni. Alkalmazhatunk a dió védelmében engedélyezett rovarölő szereket is, ebben az esetben hallgassunk a német módszerre, és adjunk a szerhez olyan fehérje tartalmú anyagot, amit a legyek szívesen megesznek, ezzel a kártevők elfogyasztják a rovarölő hatóanyagát is.
A dió feketedésének másik oka
Ha a dió burkában megtalálhatók a burokban (az esetek 90 százalékában ott lesznek), akkor biztosak lehetünk abban, hogy dióburok-fúróléggyel van dolgunk. Viszont van más lehetőség is! A dió feketedését baktériumos termésrothadás okozhatja, ebben az esetben már kora tavasszal megjelenhetnek a tünetek a fiatal hajtásokon, a leveleken, és főképp a terméskezdeményeken. A fiatal termésen sötétbarna foltok jelennek meg, később az egész termés elfeketedik, idő előtt lehullik.
A kórokozó a vesszők kéregrepedéseiben és a rügypikkelyek között telel át, éppen ezért fontos, hogy tavasszal, még virágzás előtt permetezzünk réztartalmú készítménnyel, majd ezt végezzük el virágzás után, és tíznaponta ismét! Létezik azonban egy fekete dió, ami hihetetlenül értékes és hasznos, a következő oldalon erről tudhattok meg mindent!
Fotó: Pixabay