Enyhe fagyok, fagykár – hogyan mentsd meg, védd meg növényeid?

Enyhe fagyok, fagykár – így védekezz ellene, illetve mentsd meg növényeidet

TK, NA
hirdetes
Enyhe fagy

Fedd le őket


A leggyakoribb módszer a fagy elleni védekezésre valamivel lefedni az érzékenyebb növényeket. Erre rengeteg otthoni holmit használhatsz: régi takarókat, vastag lepedőket, zsákvásznat stb.


Miután lefeded növényeidet, ne felejtsd el valamivel alaposan lesúlyozni a takaró szövet széleit (karókkal, kövekkel, téglákkal stb.), hogy ne fújjon be alájuk a hideg szél.


A könnyebb anyagú takarókat elég csak ráhelyezni a növényekre, míg a nehezebbeknek valamilyen vázra lesz szükségük, ami megtartja őket (nehogy összenyomják a palántákat). Erre egy drótváz általában elegendő.


Az éjszakai letakarás segíthet megvédeni növényeidet a fagykároktól. Fontos azonban, hogy napfelkeltekor minden ilyen takarót eltávolíts palántáidról, különben megfulladnak majd alattuk!

Öntözd meg őket


Növényeidet azzal is megvédheted a fagykároktól, hogy megöntözöd őket 1-2 nappal a várt fagy előtt. A nyirkos talaj több hőt tart meg, mintha száraz lenne. Fontos persze, hogy ne öntözd túl növényeidet, ha a hőmérséklet egyébként is nagyon alacsony, mert a talaj a fagyás és olvadás hatására „mozogni” kezd, és kilöki magából növényeidet, amitől azok elpusztulnak.

hirdetes


Inkább enyhébb öntözést végezz az esti órákban, mielőtt a hőmérsékletek csökkenni kezdenének, hogy megnöveld az ágyások páratartalmát, és csökkentsd a fagykárok veszélyét.

Alkalmazz talajtakarót (mulcsot)


Az organikus talajtakarás, azaz a mulcsozás szintén népszerű taktika a fagy elleni védelemre, azonban egyes érzékenyebb növények nem viselik jól a vastagabb talajtakarókat (ezeket tehát jobb, ha szimplán lefeded valamivel, mint a fentebb említett tippben).
Népszerű talajtakaró (mulcs) anyagok például a szalma, a tűlevél, a fakéreg, illetve a lehullott falevelek.


A talajtakarók segítenek megőrizni a talaj víztartalmát, illetve szigetelésként szolgálnak a hideg időben. Ha valamilyen organikus talajtakarót használsz, akkor igyekezz 5-7 cm vastag réteget kialakítani növényeiden.

Készíts hidegágyakat


Egyes érzékenyebb növények extra védelemre szorulnak, ha szeretnéd átteleltetni őket. Ehhez vagy be kell vinned őket egy védett helyre, vagy körbe kell építened őket – ezt nevezik hidegágynak. Egy hidegágyakat megépíthetsz saját magad, vagy vásárolhatsz is ilyen védőfelszerelést növényeid számára.


A hidegágyak falait elkészítheted például fából, betontömbökből, vagy téglákból is, tető gyanánt pedig egy régi ablakot, vagy más üvegpanelt is felszerelhetsz.


Ha nagyon gyorsan kell összeállítanod néhány hidegágyat, vastagon lerakott szalmatömböket is használhatsz szigetelőfalak gyanánt. Azonban egy üvegpanelre így is szükséged lesz, hiszen fentről is le kell zárnod növényeidet.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fagyzug

olyan lefolyástalan felszíni mélyedés, amelybe minden oldalról beáramlik a lehűlt levegő. A... Tovább

vemhesség (graviditás)

Emlősökben az anyaállat állapota a fogamzástól az ->ellésig v. a ->vetélésig. A v.-i idő... Tovább

Tovább a lexikonra
Kertészet Növényvédelem