Te is sokszor csodáltad már azokat a fákat, amiknek a törzsén van egy hatalmas görcs? Ezt hívjuk úgy, hogy a fák boga. Talán már Neked is eszedbe jutott elgondolkodni rajta, hogy vajon mitől alakul ki ez a furcsa jelenség és nem károsítja-e a fát. Mostani cikkünkből kiderül!
Bogok a fán
Első körben is szeretnénk megnyugtatni, és elárulni, hogy a szakértők nem találtak semmilyen bizonyítékot arra, hogy ezek a görcsök, a bogok, bármilyen kárt okoznának a fában – így nem kell aggódnod, ha a kedvenc növényeiden is megjelenik.
A fák bogai lehetnek sima és göröngyös felületűek is, de akár fánk alakban körbe is futhatják egy-egy ág tövét, vagy különösen szép örvényeket is képezhetnek – ezutóbbit egyébként az asztalosok is előszeretettel használják.
Nagyon fontos, hogy a bogokat ne tévesszük össze a fák „epéjével”, amik a gallyak és a levelek mentén alakulnak ki és meglehetősen aprók. A bogok ezzel szemben sokkal nagyobbak és az ágakon, vagy a törzsön helyezkednek el. Ráadásul míg a bog magának a fának a része, addig a faepe a fától függetlenül, teljesen különállóan fejlődik.
Mitől lesz a fáknak boga?
Hidd el, nem Te vagy az első, aki elgondolkodik azon, hogy mitől jön létre a fák boga! A szakértők nem tudták még pontosan meghatározni, hogy mitől alakul ki a jelenség. Az azonban általánosságban ismert teória létrejövetelüket illetőleg, hogy a rügyezéskor a sejtek abnormális fejlődése során újabb gyökerek keletkezhetnek, és amikor ezek a sejtek osztódnak akkor kivételes esetekben nem normál faágat, hanem egy ilyen lekerekített formát hoznak létre.
Mitől fejlődnek rendellenesen a sejtek?
Erre a kérdésre még nem találtak magyarázatot a tudósok. Sokan úgy gondolják, hogy a bogokat létrehozó abnormális fejlődés oka a fák által elszenvedett stressz – ennek a típusát azonban még nem sikerült beazonosítani. Lehetséges okok lehetnek a baktériumok, gombák, vírusok, mechanikai sérülések, egy esetleges tűzkár, vagy mindezek kombinációja.
Hogyan kezeljük a bogokat?
Mivel egyelőre nem tudunk arról, hogy a bogok bárhogyan is károsítanák a fákat és jelenlétük bármilyen problémát okozna, a legjobb az, ha békén hagyjuk őket úgy, ahogy vannak. Eltávolításukkal ugyanis valószínüleg nem, hogy nem segítenénk a fánkon, de még el is pusztíthatnánk.
Tudtad? A fák boga még a költészetben is megjelenik!
„…Szép embertelenség. Csak egy kis darab
vékony ezüstrongy - valami szalag -
csüng keményen a bokor oldalán,
mert annyi mosoly, ölelés fönnakad
a világ ág-bogán….”
József Attila – Téli éjszaka (részlet)