Amíg csirkéink táplálkozása kiegyensúlyozott, és jó egészségben is vannak, nem kifejezetten érzékenyek a hidegre, legalábbis nálunk. Ezzel ellentétben, a nedvesség, és a szél sokkal inkább veszélyeztetheti őket. Ezért tehát érdemes beszélnünk erről a témáról is, hogy minden körülmény adott legyen számukra, hogy jó erőben átvészeljék ezt a halott időszakot.
Milyen veszély leselkedik rájuk?
Ezek a szárnyasok fajtól függően, változó mértékben képesek ellenállni az időjárási viszonyoknak, de átlagosan kibírják a -15°C, -20°C-t. Ezzel ellentétben a havat, sőt, a záporokat annál kevésbé kedvelik. El kell ismerünk, hogy a természet olyan tollazatot adott nekik, mellyel képesen ezellen sáncot emelni.
Emellett, a baromfiknak kell egy menedék, ahova el tudnak rejtőzni, ugyanis ha sokáig huzatos helyen, nedvességben, esetleg már sokkal alacsonyabb hőmérsékleten - -25°C vagy -30°C – tartózkodnak, betegek lehetnek. Tehát az egész baromfiudvart elkaphat egy megfázás, nátha, esetleg kevesebbet tojhatnak, mint az év kellemesebb időszakában.
A megoldás; hogyan vigyázzunk rájuk a téli időszakban
Amennyiben biztosítunk nekik egy helyet ahol védve vannak, a tyúkok nem buták; nem teszik ki magukat rossz körülményeknek. Tehát a tenyésztőnek mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a baromfik időben kiváló körülmények között telelhessenek. Ehhez, jó, ha tisztában vagyunk a következő dolgokkal.
Biztosíts számukra tökéletes tyúkólat
Ennek jobb minőségűnek kell lennie, hogy ténylegesen képes legyen megvédeni csirkéinket a csapadéktól és a széltől. Ajtóját hagyjuk nyitva napközben, így biztosítva a szabad ki-, és bejárást szárnyasainknak. Estefelé viszont érdemes becsukni, amikor már mindegyik elhelyezkedett benne. Az az ideális, ha a tyúkól dél felé néz.
Ebben, egy vastag alomréteg elengedhetetlen, melyet gyakran kell cserélnünk. Ez egy védő „szőnyeget” képez a nedvesség ellen, attól ugyanis a szárnyasok könnyen betegek lehetnek; ez száraz talajt biztosít. Különösen oda kell figyelni az ól jó állapotának fenntartására, ellenőrzésére, az esetleges beszivárgást vagy egyéb problémát haladéktalanul el kell hárítani. A penészfoltok is figyelmeztető jelek lehetnek – ez azt mutatja, hogy tyúkólunk túl nedves.
Ne feledjük, hogy a nedvesség az élősködőknek, illetve kórokozóknak kedvez. Amennyiben túl sok hó esik, meg kell növelnünk a csirkék védelmét, például egy ponyvával a kellemetlen időjárás ellen.
A csirkeház melegítése
Amennyiben a tél rendkívül kegyetlen, lehetőségünk van növelni az ól hőmérsékletét egy fűtő berendezéssel. Viszont arra figyeljünk, hogy a két hőmérséklet között ne legyen nagy különbség, nehogy megbetegedést okozzon.
Néhány gazda forró téglákat helyez csirkéi menedékébe a nap végén, így biztosítva kellemesebb időjárást. De ez a megoldás csak nagyon kicsi baromfiházak számára alkalmas. A tágasabbak számára már kidolgozottabb fagyálló készülékek vagy infravörös izzókkal felszerelt fűtőlámpák közül választhatunk. Esetleg helyezhetsz be napelemmel működőket is, ezek szintén hasznosak, és környezetbarátok.
Kísérjük figyelemmel táplálkozásukat
Mindenféleképpen adjunk vizet csirkéinknek rendszeresen télen is. Ezt gyakran kell majd cserélnünk, ugyanis hamar befagyhat. Mivel a hőmérséklet mínusz közeli, egy védett helyre kell az itatót helyeznünk. Ami az élelmüket illeti, annak kiegyensúlyozottnak kell lenni, hogy mindenképp megkapják a napi szükséges tápértékbevitelt. Ezért igyekezzünk nekik vitamin, és fehérjedús ételeket adni. Ezekkel könnyebben meg fognak küzdeni a hideg időjárásiviszonyokkal, illetve több energiájuk is lesz.