8 legjobb évelő hagyma - A hagyma a veteményeskertek és a konyhaszekrények alapanyaga világszerte. Rendkívül sokoldalú növény, és sokféle formában kapható, beleértve a kevésbé ismert évelő fajtákat is.
8 legjobb évelő hagyma
A legtöbb kertész egynyári növényként termeszt hagymát, azonban az évelő hagyma évről évre termést adhat, és ezen ehető növények széles skáláját fedezhetjük fel. Ha felfedezed a hagymatermesztés módját, vagy új hagymafajtákba szeretnél ágazni a kínálatban, akkor az évelő fajták valódi alternatívát kínálnak a szokásosnál, és nyolc fantasztikus évelő hagymát emelünk ki, amelyeket érdemes a veteményesbe ültetni.
Termesszünk évelő hagymát
Az évelő hagymát világszerte termesztik, és különbözik a hagyományos hagymától, mivel évente hagymát lehet begyűjteni róla, ahelyett, hogy minden évszakban kellene termeszteni és elültetni. Évelő hagymák széles választéka közül választhatunk. Néhányat a hagymáért, másokat pedig a szárért vagy a lombozatért termesztenek, sőt sok esetben az egész növény ehető. Nagyon érdekes alternatívát kínálnak az évente termesztett hagymafajtákhoz, amelyeket az emberek minden évben a veteményeskertekben termesztenek.
Az évelő hagyma minden fajtája „valami mást kínál”, a növények pedig „hihetetlenül kevés karbantartást igényelnek, és nem igényelnek sok figyelmet sem. Nagyon könnyen termeszthető és gondozható. Az évelő hagyma egyszerű módja annak, hogy fűszereket és ízeket adjunk ételeinkhez anélkül, hogy évente újra kellene ültetni. Ráadásul környezetbarát megoldás, amely segít csökkenteni az évszakonkénti újratelepítésükhöz felhasznált víz- és energiamennyiséget.
1. Allium hagyma
Az Allium szapora évelő hagyma, amely egészen egyedülálló módon terjed a kertben, mindezt a száron növekvő hagymáknak köszönhetően. A növény minden része ehető, a tövénél lévő fő hagymától a száron át a felső apró hagymákig. Az Allium hagyma a fő növény felosztásával vagy a felső készletekkel termeszthetjük. A növény szereti a teljes napot, a termékeny talajt, és -10˚C-ig hidegtűrő.
2. Burgonyahagyma
A burgonyahagyma szorosan rokon a medvehagymával, és minden évben szaporodik, hogy több hagymát adjon. A kis hagymák körülbelül fél hüvelyk-két hüvelyk méretűek, és általában évente betakarítják és újraültetik.
A hagymákat ősszel vagy tavasszal dugványozzák, és tavasszal és nyáron nőnek. A hagyma nyáron kezd szétválni, és ehető hagymák csoportjába oszlik. A hagymát akkor takarítják be, amikor a teteje leesik, és fel kell osztani használatra, tárolásra vagy újratelepítésre. A burgonyahagyma erős és édes ízéről híres.
3. Rampas Hagyma
A rampas egy olyan növény, amelyet ízletes szárai és levelei miatt gyakran takarmányoznak, de mostanra egyre gyakoribb látnivaló a hátsó udvarokban. A mogyoróhagymára és fokhagymára emlékeztető íze miatt általában erdei növénynek tekintik. Szeretik az árnyékos növekedési helyet, ahol a talaj nedves, tele szerves anyagokkal.
4. Walesi hagyma
A walesi hagyma egy évelő, nem virágzó hagyma, amelyet enyhe metélőhagyma ízű szára miatt termesztenek. Kedvelik a gazdag és termékeny, jól vízelvezető talajt. A leveleket szükség szerint le lehet vágni, vagy az egész növényt lehúzni, ha a szárak ceruzavastagságúak és körülbelül 4 hüvelyk magasak.
5. Préri hagyma
Az Észak-Amerikában őshonos növény, a prérihagyma a történelem során használták a főzéshez. A növény egésze ehető. A hagyma főzhető vagy nyersen fogyasztható, a szárát pedig ugyanúgy használhatjuk, mint a metélőhagymát.
6. Metélőhagyma
A metélőhagyma remek választás a gyógynövényes kertekhez: a snidling egy évelő gyógynövény, amely szorosan rokon a hagymával, és mind a levelei, mind a virágai ehetőek. A levelek enyhe hagymaízűek, és a tavaszi és nyári hónapokban szüretelik.
7. Babington póréhagyma
A babingtoni póréhagyma Délnyugat-Anglia és Írország tengerparti részein őshonos, és ősi évelő növények. Termesztésük egyszerű, és úgy takarítják be, hogy vékony póréhagymájukat a tövénél levágják, mivel a hagyma újra kinő, ha a földben hagyják.
8. Örökhagyma
Az örökhagyma egy csomóképző évelő hagyma, amely folyamatosan új, kis hagymára osztódik. Mindössze annyit kell tenni vele, hogy a konyhában szükség szerint eltávolítjuk a hagymákat a növényről, és a növény folyamatosan osztódik és többet termel.