102/2008. (VIII. 8.) FVM rendelet
Az erdõk felújításának csekély összegû (de minimis) támogatásáról.
A mezõgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl szóló 2007. évi XVII. törvény 81. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatáskörérõl szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következõket rendelem el:
A támogatás célja
1. § A támogatás célja az erdõk természetes, illetõleg mesterséges felújításának támogatásával az erdõk területének (mennyiségének), valamint természeti egyensúlyának és egészségi állapotának (minõségének) megõrzése.
Fogalmak
2. § E rendelet alkalmazásában:
a) erdõgazdálkodó: az erdõrõl és az erdõ védelmérõl szóló 1996. évi LIV. törvény (a továbbiakban: Evt.) 13. § (1)-(2) bekezdése szerint - a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal területi szerve (a továbbiakban: erdészeti hatóság) által - nyilvántartásba vett erdõgazdálkodó;
b) egyéves erdõfelújítás: minden olyan mesterséges erdõfelújítás, ahol az erdõsítés elvégzését követõen (elsõ kivitel) vagy az 50%-ot meghaladó mértékû pótlás óta egy tenyészeti idõszak eltelt, valamint a tölgy, a bükk, a cser fõfafajú és az egyéb kemény vagy lágy lomb csoportba tartozó fõfafajú állományok alatt megjelent természetes vagy alátelepített újulat, az idõs állomány végvágása, vagy harminc százalékos záródás alá bontása, az akác és szürke nyár gyökér, továbbá az éger tuskósarj eredetû újulat a tarvágást követõ tenyészeti idõszak végén;
c) befejezett erdõfelújítás: minden olyan mesterséges és természetes erdõfelújítás, amit az erdészeti hatóság az Evt. 41. §-ának (5) bekezdése, valamint az Erdõrendezési Szabályzatról szóló 88/2000. (XI. 10.) FVM rendeletben (a továbbiakban: Erdõrendezési Szabályzat) részletezett szakmai követelmények szerint a végrehajtásra kijelölt erdõsítési elõírás alapján befejezettnek nyilvánít;
d) nehéz helyzetben lévõ vállalkozás: a Közösség iránymutatása a nehéz helyzetben lévõ vállalkozások megmentéséhez és szerkezetátalakításához nyújtott állami támogatásokról szóló 2004. október 1-jei bizottsági közlemény (2004/C 244/02.) 2.1. pontja szerinti vállalkozás;
e) sikeresség: az erdõfelújítás eredményességét jelzõ állapot, amelyben az kerül kifejezésre, hogy a csemeték megfelelõ mennyiségben és minõségben, közel egyenletes eloszlásban vannak-e jelen a területen;
f) erdõrészlet: az Evt. 12. § (3) bekezdése szerint meghatározott fogalom;
g) állományrész: egy erdõrészleten belül a véghasználatok és az erdõfelújítások szakaszos kivitelezése miatt az erdészeti hatósági nyilvántartásban elkülönített, egy hektárnál nagyobb terület;
h) általános de minimis rendelet: a Szerzõdés 87. és 88. cikkének a de minimis támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2006. december 15-i 1998/2006/EK bizottsági rendelet (HL L 379., 2006.12.28., 5. o.).
A támogatott célterületek, a támogatás jellege
3. § (1) E rendelet szerint kérelem alapján, a 4. § (2) bekezdése szerinti tevékenységekre, erdõrészletenként vagy állományrészenként, egyszeri, egyösszegû támogatás igényelhetõ.
(2) A támogatást igénybe vevõ értesítése, az ügyfél írásos nyilatkozati kötelezettsége, valamint a támogatás folyósítása és ellenõrzése során az általános de minimis rendelet 2. és 3. cikkében meghatározottak szerint kell eljárni.
4. § (1) E rendelet alapján támogatás vehetõ igénybe 2010-ig, a 2008. január 1-jét megelõzõen - az erdészeti hatóság által kiadott engedély alapján - végzett véghasználatok után keletkezett erdõfelújítási kötelezettség teljesítésére az erdõ természetes, illetõleg mesterséges felújítása érdekében végzett erdõgazdálkodási tevékenységekre. Nem adható támogatás a 2004. évi nemzeti hatáskörben nyújtott agrár- és vidékfejlesztési támogatások igénybevételének feltételeirõl szóló 25/2004. (III. 3.) FVM rendelet [a továbbiakban: 25/2004. (III. 3.) FVM rendelet], valamint az erdõgazdálkodók 2007. évi gazdálkodásának csekély összegû (de minimis) támogatásáról szóló 89/2007. (VIII. 17.) FVM rendelet [a továbbiakban: 89/2007. (VIII. 17.) FVM rendelet] alapján az erdõ természetes, illetõleg mesterséges felújítása érdekében végzett, már korábban támogatott erdõgazdálkodási tevékenységekre.
(2) Támogathatónak minõsülnek az alábbi, az erdészeti hatóság által engedélyezett erdõgazdálkodás során elvégzett tevékenységek:
a) egyéves erdõfelújításokra vonatkozóan:
aa) természetes mageredetû erdõfelújítás, talaj-elõkészítéssel együtt,
ab) természetes sarjeredetû felújítás valamennyi engedélyezett fafaj esetében,
ac) mesterséges erdõfelújítások talaj-elõkészítéssel együtt;
b) befejezett erdõfelújításokra vonatkozóan:
ba) természetes mageredetû erdõfelújítás,
bb) természetes sarjeredetû felújítás valamennyi engedélyezett fafaj esetében,
bc) mesterséges erdõfelújítások;
c) tuskózás.
(3) Tuskózás csak egyéves, mesterséges erdõfelújítások esetén és csak abban az esetben támogatható, ha az erdészeti hatóság által határozatban jóváhagyott felújítási technológia részét képezi.
A támogatás forrása, mértéke
5. § (1) A támogatás kifizetéséhez szükséges évenkénti forrásokat a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) 2010-ig folyamatosan biztosítja. A támogatás forrása a minisztérium fejezeti kezelésû Erdészeti feladatok elõirányzat-felhasználási keretszámlája (számlaszám: 10032000-01220191-52000001).
(2) Az évenkénti támogatási keretet meghaladó, illetve éven túli (több évre szóló) kötelezettség az adott évi elõirányzat terhére nem vállalható.
(3) A támogatás mértékét az egyes támogatási csoportokban az 1. számú melléklet tartalmazza.
(4) A befejezett erdõfelújításhoz tartozó értékek az egyéves erdõfelújításokra adható támogatási összeget is magukban foglalják.
(5) A támogatás összegét az 1. számú melléklet szerinti normatívák alapján erdõrészletenként vagy állományrészenként megállapított részösszegekbõl kell meghatározni úgy, hogy azokból le kell vonni az erdõrészletekre, vagy állományrészre vonatkozóan az erdõfelújítási tevékenységre e rendelet, a 25/2004. (III. 3.) FVM rendelet, valamint a 89/2007. (VIII. 17.) FVM rendelet alapján kifizetett támogatást.
A támogatás igénybevételének feltételei
6. § (1) Támogatás igénybevételére jogosult - a nem állami tulajdonú erdõterületen folytatott erdõgazdálkodáshoz - az az erdõgazdálkodó, aki (amely):
a) a 2008. január 1-jét megelõzõen végzett véghasználatok után az erdészeti hatóság által elrendelt erdõfenntartási járulék befizetési kötelezettségeit teljesítette;
b) nem áll csõd-, felszámolási, végelszámolási eljárás alatt, illetve nem áll gazdálkodási tevékenységével összefüggõ végrehajtási eljárás alatt és errõl a támogatási kérelem benyújtása során nyilatkozik;
c) nincs köztartozása, és errõl a támogatási kérelem benyújtása során nyilatkozik;
d) nyilatkozik a kérelem benyújtását megelõzõ kettõ pénzügyi évben és a folyamatban lévõ pénzügyi évben kapott valamennyi, az általános de minimis rendelet hatálya alá tartozó csekély összegû támogatás összegérõl; továbbá
e) nem minõsül nehéz helyzetben lévõ vállalkozásnak.
(2) Erdõrészletenként, állományrészenként legfeljebb egyszer támogathatók a 4. § (2) bekezdése szerinti tevékenységek, amennyiben azok megfelelnek az erdõrõl és az erdõ védelmérõl szóló 1996. évi LIV. törvény végrehajtásának szabályairól szóló 29/1997. (IV. 30.) FM rendelet (a továbbiakban: Vhr.), valamint az Erdõrendezési Szabályzat vonatkozó elõírásainak, továbbá egyéves erdõfelújítás esetében
a) az erdõsítés sikeressége - a b) pont kivételével - a 70%-ot eléri vagy meghaladja,
b) az erdõsítés sikeressége meghaladja az 50%-ot, és az erdészeti hatóság határozatban engedélyezte a legalább 50%-os sikerességgel történõ megvalósítást.
(3) A befejezett erdõfelújítás esetében, amennyiben a természetes újulatban a pótlás következtében a mesterségesen ültetett csemeték aránya az 50%-ot meghaladja, a támogatást a mesterséges erdõfelújításnak megfelelõ értékkel kell megállapítani.
A támogatási kérelem benyújtása és elbírálása
7. § (1) A támogatási kérelmet az erdõrészlet elhelyezkedése szerint illetékes erdészeti hatóság részére postai úton a 2. számú melléklet szerinti adatlapon évente kell benyújtani az adott év szeptember 1-jétõl szeptember 30-ig terjedõ idõszakban. Egy erdõgazdálkodó, egy kérelembenyújtási idõszakban - a (3) bekezdés szerinti kérelmeket kivéve - csak egy kérelmet nyújthat be az illetékes erdészeti hatósághoz. A támogatási kérelem egyben kifizetési kérelem is.
(2) A 4. § (1) bekezdése szerinti, 2010. augusztus 31-ig megvalósult egyéves erdõfelújítások esetében, amelyek még nem minõsülnek befejezett erdõfelújításnak, 2010-ben az 1. számú melléklet szerinti befejezett erdõfelújításokhoz tartozó támogatási csoportok szerinti támogatás igényelhetõ.
(3) A forráshiány miatt elutasításra kerülõ támogatási kérelmek esetében a kérelem azonos tartalommal, az (1) bekezdésben foglalt feltételekkel és az ott meghatározott határidõben, - legkésõbb azonban 2010. szeptember 30-ig - ismételten benyújtható az erdészeti hatósághoz. A forráshiány miatt ismételten benyújtott támogatási kérelemhez csatolni kell a korábbi támogatási kérelem elutasításáról szóló határozat másolatát.
(4) Az erdészeti hatóság a beérkezett támogatási kérelemben szereplõ erdõgazdálkodási tevékenység keretében elvégzett egyéves és befejezett erdõfelújításra vonatkozóan az Országos Erdõállomány Adattárból és az Erdõrendezési Szabályzat szerint elvégzett mûszaki átvételek alapján adatot szolgáltat a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) részére.
(5) Az erdészeti hatóság a beérkezett támogatási kérelmet, a benyújtás idõpontját igazoló borítékot, a (4) bekezdés szerinti adatokkal együtt, legkésõbb minden év október 15-éig továbbítja az MVH részére.
8. § (1) Az MVH a támogatási kérelmet az abban foglaltak alapján megvizsgálja, és a rendelkezésre álló forrásra, az általános de minimis rendelet szerinti egyéni keretre, valamint a benyújtás sorrendjére is figyelemmel döntést hoz.
(2) Az MVH a hiányosan benyújtott, továbbá az általános de minimis keretet meghaladó támogatási igény esetén a támogatási kérelmet elutasítja.
(3) Az MVH a támogatási döntésrõl szóló határozatában értesíti a jogosultat arról, hogy csekély összegû támogatásban részesül. A határozatnak utalnia kell az általános de minimis rendeletre, hivatkozva annak pontos címére, az Európai Közösség Hivatalos Lapjában való kihirdetése napjára, valamint meg kell határoznia a támogatás pontos összegét (euróban) kifejezve.
(4) Az MVH a támogatási döntésrõl szóló határozat másolati példányát egyidejûleg megküldi az erdõrészlet elhelyezkedése szerint illetékes erdészeti hatóság részére is.
9. § (1) Az MVH a mezõgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl szóló 2007. évi XVII. törvény 60. § (2) bekezdésére figyelemmel a forrás rendelkezésre bocsátásától számított 30 napon belül intézkedik a támogatás kifizetésérõl.
(2) A támogatási összeg euróra történõ átszámításakor a támogatási kérelem erdészeti hatósághoz történõ benyújtás hónapjának elsõ napján érvényes, az Európai Központi Bank által közzétett euró átváltási árfolyamot kell alkalmazni.
Nyilvántartás, ellenõrzés
10. § (1) Az MVH az erdõgazdálkodó által elvégzett, támogatásban részesült tevékenységet a helyszínen, az év bármely szakában ellenõrizheti.
(2) A támogatási kérelmekhez kapcsolódó esetleges visszafizetési kötelezettségek tekintetében az MVH ellenõrzési feladatokat 2015. december 31-ig végezhet.
(3) Az MVH az (1)-(2) bekezdésben foglaltak teljesítését az erdészeti hatóság közremûködésével látja el.
(4) Amennyiben az erdészeti hatóság a Vhr. alapján végzett erdõsítések mûszaki átvételi eljárása keretében, a támogatott területen tartott helyszíni ellenõrzés során észleli, hogy az erdõsítéseknél az elsõ kivitel vagy a befejezés határideje lejárt, az erdõsítés részlegesen vagy teljes mértékben elmaradt, arról az MVH-t 15 napon belül tájékoztatja.
(5) Vis maior bejelentést az elháríthatatlan külsõ ok (vis maior) esetén alkalmazandó egyes szabályokról, valamint egyes agrár tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 44/2007. (VI. 8.) FVM rendelet (a továbbiakban: vis maior rendelet) alapján az erdõterület fekvése szerint illetékes erdészeti hatósághoz kell benyújtani.
(6) Vis maiorral érintett területen minden esetben az erdészeti hatóságnak ellenõrzést kell elvégeznie. A vis maior esemény bekövetkeztét a helyszíni ellenõrzés során a feladatok teljesítésének ellenõrzésekor figyelembe kell venni.
(7) Az illetékes erdészeti hatóság a vis maior rendeletben elõírt igazolással és az ellenõrzési jegyzõkönyvvel együtt a vis maior kérelmet megküldi az MVH részére.
(8) E rendelet vonatkozásában az általános de minimis rendelet 3. cikk 3. pontja szerinti nyilvántartást az MVH vezeti.
Jogkövetkezmények
11. § (1) Az MVH az erdészeti hatóság által a 10. § (4) és (6) bekezdés szerint adott tájékoztatás alapján dönt a támogatás jogosulatlan igénybevételérõl, és elrendeli a jogosulatlanul igénybe vett támogatás egészének a visszafizetését.
(2) Az MVH a jogosulatlan igénybevételrõl szóló határozat másolati példányát egyidejûleg megküldi az erdõrészlet elhelyezkedése szerint illetékes erdészeti hatóság részére is.
Záró rendelkezés
12. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követõ nyolcadik napon lép hatályba.
(2) Az 1-9. § 2010. december 31-én hatályát veszti.
(3) Ez a rendelet 2016. május 31-én hatályát veszti.
13. § Ez a rendelet a Szerzõdés 87. és 88. cikkének a de minimis támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2006. december 15-i 1998/2006/EK bizottsági rendelet (HL L 379., 2006.12.28., 5. o.) hatálya alá tartozó támogatást tartalmaz.
5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon
Az arborétumok nemcsak tavasszal vagy ősszel nyújtanak maradandó élményt. Télen különleges hangulat lengi be őket, a hóval borított tájak pedig egyedülálló látványt...
Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell
Az agyaggolyók – vagy más néven LECA (Lightweight Expanded Clay Aggregate) – a kertészkedés és növénygondozás világában az egyik legnépszerűbb talajhelyettesítők...
A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása
A karácsonyi cserepes virágok nemcsak szemet gyönyörködtetőek, hanem melegséggel és életörömmel töltik meg otthonunkat az ünnepek idején. A karácsonyhoz szorosan kapcsolódnak...
Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz
A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) az ünnepi időszak egyik legkedveltebb növénye, hiszen élénkpiros (vagy néha rózsaszín, fehér) fellevelei igazi karácsonyi hangulatot...
Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez
A téli borsó vetése izgalmas kertészeti projekt, amely lehetővé teszi, hogy a természet ritmusát követve már tavasszal az elsők között szüretelj friss, zsenge borsószemeket....
A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor
Az orchidea fajták nemcsak különleges szépségükkel, hanem eleganciájukkal is lenyűgöznek, így tökéletes ajándékot jelentenek bármilyen alkalomra – különösen az...
Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg
A karácsonyi kaktusz (Schlumbergera) sok háztartás kedvence, különösen a téli ünnepek alatt, amikor gyönyörű virágait bontja. Az idő azonban a növényekre is hatással van, és...
Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel
A talajforgatás, más néven ásás, avagy talajművelés, a mezőgazdasági gyakorlat része, amely számos előnnyel jár, de a modern agrárkutatások és környezeti megfontolások...
Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint
A karácsony közeledtével sok család számára elengedhetetlenné válik a karácsonyfa kiválasztása. A legelterjedtebb lehetőségek közé tartozik a vágott és a földlabdás...
Ehető karácsonyi dekorációk – Szép és finom ötletek az ünnepekre
Az ehető karácsonyi dekorációk nemcsak feldobják az ünnepi hangulatot, finomak és szépek, hanem közös kreatív programként is szolgálnak a család számára. Mézeskalács...
Föld nélküli amarillisz nevelés: vízben vagy viaszosan is csodás
Az amarillisz (Hippeastrum) az egyik legkedveltebb szobanövény, különösen télen és kora tavasszal, amikor gyönyörű, nagy virágai az otthon díszei lehetnek. Bár hagyományosan...
Fenyőfa vásár kisokos: melyik karácsonyfa fajtát válaszd idén
A fenyőfa vásárok megjelenése hivatalosan is elindítja az ünnepi készülődést, és ilyenkor sokan azon gondolkodnak: idén milyen legyen a fa? Kicsi vagy nagy? Klasszikus lucfenyő,...