Az év végéig befejeződnek a meghirdetett állami tulajdonú földek bérbeadásával kapcsolatos pályázatok értékelése és a szerződéskötés. Hogy mikre is érdemes odafigyelni és fokozottan betartani az az alábbi cikkből kiderül.
Év végéig befejeződik az idén meghirdetett állami tulajdonú földek bérbeadásával kapcsolatos pályázatok értékelése és a szerződéskötés - mondta Bitay Márton Örs, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára. Ismeretes, hogy a tárca idén májusban indította el a Földet a gazdáknak programot, amely keretében a már futó haszonbérleti pályázatokkal együtt összesen 250 ezer hektár, állami tulajdonban lévő termőföld bérbeadását pályáztatták meg. A meghirdetett földrészletek jelentős része esetében 2014-ben jár majd le a jelenlegi bérleti szerződés, de akad számos olyan is, amelynél ennél későbbi, akár 2017-es birtokba lépés is előfordul. A meghirdetett földek egy része a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet, egy része pedig a nemzeti parki igazgatóságok vagyonkezelésében van, és ettől függ az is, hogy ki hirdette meg, illetve bírálja el a pályázatokat.
A már elbírált pályázatok esetében a haszonbérbe adott területek átlagos nagysága szántó esetében 25, míg a legelőterületek esetében 60 hektár - közölte az államtitkár. Szavai szerint eddig 3 ezer szerződést kötöttek, 40 ezer hektárra vonatkozóan. Az új bérlők 80 százaléka természetes személy, akik a meghirdetett földek kétharmadának használati jogát nyerték el. A nyertesek között több fiatal gazda is van, Bitay a Kiskunsági Nemzeti Parkot említette példaként, ahol 11-en nyertek.
A végleges számot növelheti, hogy nemrégiben változott a pályáztatással kapcsolatos jogszabály, amely értelmében az NFA a 100 hektár feletti birtoktestekre több nyertest is hirdethet. Elsősorban a nemzeti parkok vagyonkezelésében lévő legelőterületeknél fordul elő 100 hektár feletti pályázható birtoktest, az NFA által meghirdetett birtoktestek 0,7 százaléka nagyobb ennél - válaszolta a Napi Gazdaság érdeklődésére Bitay Márton.
Minden haszonbérlőt ellenőrzünk, hogy teljesíti-e a vállalásait, mivel azonban tömegesebb birtokba lépés jövőre várható, ezért a jelentősebb számú helyszíni ellenőrzésre 2015-ben lehet számítani - mondta az államtitkár. Az első évben egyébként csak okirati ellenőrzést végez az NFA: eddig a bekért dokumentumok átvizsgálása után több mint 100 észrevételt, esetenként felszólítást tettek a bérlők felé. Ezek alapján két esetben kellett szerződést bontanunk, jellemzően bérleti díj elmaradás miatt - tette hozzá Bitay Márton. A területeket újra meghirdetik majd.
Forrás: Napi gazdaság
Forrás: EU-Info