Ne ajándékozz élő állatot karácsonyra

Ezért NE ajándékozz karácsonyra élő állatot!

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes
Karácsonyra ne ajándékozz élő állatot

A kiskutya nem marad örökre kiskutya! 

A kiskutya előbb-utóbb megnő, kifejlett, felnőtt kutyává változik. Már a kezdetek sem lesznek egyszerűek, mivel a kiskutyák egészen a kamaszkoruk végéig hihetetlenül energikusak és az jellemző rájuk, hogy több az energiájuk, mint az eszük.

Nagyjából egész nap készen fog állni arra, hogy játsszon, rágjon, szaladgáljon. Az első együtt töltött hetek-hónapok nagyon fontosak, ilyenkor lehet kialakítani a kölcsönös bizalmat, és ilyenkor lehet megtenni az első intézkedéseket a kutyus megfelelő egészségügyi ellátása érdekében. Időzítsük be a kötelező oltásokat, tervezzük meg az élősködők elleni védekezés, alakítsuk ki a megfelelő étrendet, és kezdjük el a szobatisztaságra nevelést is (ha benti, vagy kinti/benti kutyáról van szó).

Ha örökbe fogadunk egy kutyát, mindenképpen tájékozódjunk előtte, kérjük ki bátran hozzáértő szakemberek véleményét a kutya méretéről, viselkedéséről, véletlenül se érjenek olyan meglepetések, hogy mi csak egy ölebet szerettünk volna, aki végül 40 kilósra nőtt meg! 

hirdetes

A szobatisztaság nem magától jön

A kutya alapvetően nem szobába való, házőrző, kint van dolga, kint van a helye is. Az emberek viszont a legtöbb kutyát arra szoktatta, hogy bent legyen a házban. Sajnos már nem egy emberrel találkoztam, aki hazavitt egy kutyust, majd két nap múlva vissza is vitte a menhelyre, mert az állat nem volt szobatiszta – elképesztő, hogy valaki azt gondolja, hogy egy kutya szobatisztának születik.

A kutyáknak meg kell tanulniuk, hogy csak kint végezhetik el kisebb-nagyobb dolgaikat, ehhez pedig időre van szükségük – akár két-három óránként is ki kell mennünk vele, még éjszaka is, csak így lehetünk eredményesek. 

A kutyák igénylik a mindennapos törődést

A kiskutyák többsége gyorsan tanul, de ehhez odafigyelésre és törődésre van szükség. Csak akkor vállaljunk be egy élő állatot, ha tudunk vele elég időt foglalkozni – el kell vinnünk sétálni, le kell mozgatnunk, játszani kell vele, ez mind-mind idő. A menhelyi kutyáknak ráadásul még több figyelemre van szükségük, mivel gyakran az esetükben sérült az emberekbe vetett bizalom.

Érdemes az első hetekben akár szabadságot is kivenni, hogy minél több időt tölthessünk újdonsült kedvencünkkel. A kiskutyáknak időre és stabil környezetre van szükségük ahhoz, hogy biztonságban érezzék magukat, és kell még egy olyan személy, akire lehet falkavezérként tekinteni. Tanácsaink nem teljeskörűek, ha az örökbefogadás mellett döntötök, mindenképpen kérdezzetek meg szakértőt is a témával kapcsolatban!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bruttó energia

a takarmányok bruttó energia-tartalma egyenlő azok égéshőjével. Amikor a takarmányt... Tovább

szaglószerv

az orrüreg felső hátulsó részében levő, a szagingerek felvételére differenciálódott... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés