Mély öntözés
A ritkább mély öntözés hatékonyabb, mint a gyakrabban végzett felületes itatás. A mélyen öntözött paradicsomok erős gyökérzetet növesztenek, ami segít stabilan tartani a növényt. A méretesebb gyökérrendszer továbbá a talaj mélyebb rétegeiben található tápanyagokat is képes felvenni. A mélyebb gyökereket továbbá nem zavarja majd, ha a talaj felső rétege kiszárad. De hogyan kell mélyen öntözni? Egy jó módszer lehet a következő: fúrj néhány lyukat egy műanyag hordó vagy vödör oldalaiba, a feneke közelében.
Ezután temesd el a vödröt a paradicsom ágyásban néhány centivel a felszín alá. Töltsd fel félig komposzttal, majd ültess köré (ne bele) 3-4 paradicsompalántát. Ezután valahányszor mélyen szeretnéd öntözni paradicsomaidat, csak töltsd tele a vödröt vízzel. Ez nem csak folyadékkal, de tápanyagokkal is ellátja majd a mélyre hatoló gyökereket. Az időjárási viszonyok szerint heti 1-2 alkalommal elég elvégezni az ilyen mély öntözést.
Talajtakarás
A talajtakarásnak rengeteg célja lehet, de általában a talaj védelmére és a gyomok leszorítására szokás használni. Ha paradicsomokról van szó, akkor a talaj melegen tartása éppen olyan kritikus, mint a megfelelő öntözés. Az olyan organikus talajtakarók, mint például a levelek, a levágott fű, vagy a szalma lebomlásukkal segítenek termékenyebbé tenni a talajt. A talajtakarást rögtön a palánták kiültetése után érdemes elvégezni, méghozzá jó pár centi vastagon, biztosítva ezzel a megfelelő hőszigetelést.
A műanyag talajtakarók szintén jó megoldások lehetnek, mert nagyon hatékonyak a meleg megőrzésében. Az ilyen talajtakarók a gyárilag beléjük szúrt apró lyukaknak köszönhetően nem akadályozzák a levegő és víz mozgását a talaj felett, de segítenek megvédeni a növények talaj feletti részeit a különböző fertőzésektől és kártevőktől is. A vörös talajtakaró képes akár több mint 10%-kal növelni a hozamot, valószínűleg azért mert visszaveri a napfény vörös sugarait a növényekre.
Támasztékok
A támaszték nélküli paradicsomok nőnek egy ideig, aztán eldőlnek, és a földön arra kezdenek el tovább nőni, amerre kedvük tartja (általában mindenfelé). A vízszintes szárak azonban inkább ágakat növesztenek, mint terméseket, a talajhoz való közelség miatt pedig sokkal nagyobb a fertőzésveszély is. A függőlegesen növő paradicsomok ezzel szemben sokkal jobb szellőzést biztosítanak, és a napfény is nagyobb felületen éri őket, ami egészségesebb, bőségesebb hozamú paradicsomokat eredményez.
A támaszték lehet egy egyszerű karó, lugas, vagy paradicsom állvány is. Érdemes már az előtt, vagy legkésőbb akkor elhelyezni őket, amikor a palánták a helyükre kerülnek, hogy később nehogy megzavard a gyökérrendszerüket. Azonban ekkor még ne rögzítsd sehogyan a palántákat a támasztékokhoz – várd meg, míg az első virágok meg nem jelennek rajtuk. Használj mindig rugalmas kötőanyagokat, amelyek engednek a növény növekedésének.
A felső rész eltávolítása
Az utolsó lépés szintén a metszéssel kapcsolatos, és rengeteg kertész megfeledkezik róla vagy szándékosan nem foglalkozik vele. Ez a lépés nem más, mint a szár legfelső, növekvő hegyének eltávolítása, megállítva ezzel a paradicsom növekedését. A többszáras példányoknál az összes szár tetejét le kell nyírni. Ez a növényben található cukrokat a növekedés helyett a gyümölcstermésre fókuszálja át, felgyorsítva ezzel az érési folyamatot. Ezt a metszési lépést 4 héttel az első várható fagy előtt kell elvégezni.