Nincs olyan zöldségkertész, aki ne álmonda óriási paradicsomtermésről. Tény, hogy ezen zöldség teljesítménye első sorban a tenyészidőszak hosszától függ, de van néhány apró trükk, amelyeket a díjnyertes kertészek rendszeresen alkalmaznak annak érdekében, hogy paradicsomaikból a lehető legtöbbet hozzák ki. Hogy mi a titkuk? Most eláruljuk!
A talaj mély és alapos előkészítése
A paradicsomok gazdag, mély, jó vízelvezetésű talajban érik igazán jól magukat, amiben gyökereik szabadon terjeszkedhetnek. Ideális esetben mindezt már az előtt biztosítani kell a talajban, hogy elültetnéd zöldségeidet.
Ha kétszeresen felásod ágyásodat úgy 60 cm mélységben, akkor hálás paradicsomokra számíthatsz majd. Az első 15 centit töltsd fel valamilyen organikus anyaggal, például trágyával, tojáshéjakkal, levélkomposzttal, stb. Keverd bele választott adalékanyagodat a talajba és forgasd át alaposan. Mindezt ősszel végezd el, majd takard le az ágyást egy fekete műanyag fóliával, hogy melegen tartsd a talajt, és biztosítsd, hogy a benne munkálkodó mikroorganizmusok elvégezhessék dolgukat a tél során.
Amikor paradicsompalántáid tavasszal készen állnak a kiültetésre, áss mindegyiknek 30 centis gödröt az ágyásban. Távolítsd el az alsó leveleket, és helyezd a palántákat a mélyedésekbe, majd töltsd fel azt talajszintig talaj és Epsom sóval, vagy 10-10-10 műtrágyával dúsított komposzt keverékével.
Metszés
A metszés a paradicsomtermesztés egyik legfontosabb része. Amikor az első virágok megjelennek, távolítsd el az alatt a pont alatt az összes hajtást amelyek a levelek sarkaiból nőnek ki, majd kösd ki a támasztékhoz a szárat. Ha többágú növényt szeretnél, akkor hagyj meg 2-3 egészséges ágkezdeményt az első paradicsomfürt felett. A későbbiekben továbbra is távolítsd el az összes hajtást, hogy a növény a termésekhez, ne pedig a növekedésre használja fel az energiát. A paradicsom metszéséről itt olvashatsz bővebben!
Trágyázás
Az átültetés utáni első néhány hét a gyökerek és levele növesztését szolgálja. Egy erős gyökérrendszer, illetve a buja vegetatív növekedés bőséges hozamot biztosít a későbbiekre. Kezdésképpen használj jó minőségű komposztot és 10-10-10 NPK műtrágyát az átültetéskor. A nitrogén a levelek és a szárak növekedését táplálja, a foszfor a gyökerek megerősödéséhez szükséges, a kálium pedig a virágzáshoz és a terméshez elengedhetetlen.
Az első négy hét elteltével válts át alacsony nitrogéntartalmú, káliumban gazdag műtrágyára, hogy a vegetatív növekedés helyett a gyümölcsözést segítsd inkább elő. A következő oldalon további hat remek trükköt ismerhettek meg, melyek mindegyike díjnyertes szakértőktől származik, megéri lapozni egyet!