A dália csodálatosan szép, egyedülálló növény, mostani cikkemben mindent elmondok az ültetéséről, tartsatok velem és legyen nektek is mesés dáliátok!
Mikor ideális az ületetése?
A dáliák ültetését nem szabad túl korán elvégezni, mert ugyan kedvelik a hűvös időt, a hideg talajban nem képesek megfelelően fejlődni. Várd meg, hogy a talaj hőmérséklete elérje a 16°C-t, és győződj meg róla, hogy idén már nem várható több fagy a tavasz elején. Nem sokkal a paradicsomok ideális ültetési időszaka után érdemes elültetni őket. Kerüljenek olyan helyre, amelyekre nem vetődik árnyék nap közben, hogy 6-8 óra közvetlen napsütést kapjanak. Ez nagyon fontos ahhoz, hogy dáliáid több virágot hozzanak. Lehetőleg érje őket reggeli napsütés is, és minél kevesebb szél.
Figyeljünk, milyen környezetbe ültetjük
A dáliáknak tápanyagokban gazdag, jó vízelvezetésű talajra van szükségük. Az ideális pH érték valahol 6,5-7,0 között van, ami enyhén savasnak mondható. Ha sűrűbb talajjal rendelkezel, akkor lazítsd fel azt némi homokkal, tőzegmohával vagy érett trágyával, hogy jobb vízelvezetést és könnyebb terjeszkedést biztosíts a gyökerek számára. Az ágyásokba szánt dáliákat 25-30 cm-re lehet ültetni egymástól. A kisebb, virágzó típusok között, amik általában 90 cm magasra nőnek meg, 60 cm hézagot kell hagyni. A magasabb, nagyobb virágú dáliák között legalább 90 cm-nyi szünetre van szükség.
Jó ha kerül bele más is a földön kívül
Ha 30 cm-re helyezed őket egymástól, akkor csinos virágsövényt alkotnak, és egymás támaszaiként szolgálnak majd. Az ültetéshez használt lyuk kicsivel szélesebb kell legyen a gyökérnél, és nagyjából 15-20 cm mély. Kerüljön bele némi komposzt vagy tőzegmoha, illetve egy maréknyi csontliszt sem árt a gyökereknek. Ezen kívül a dáliák nem igényelnek több trágyázást ültetéskor.
Erre figyeljünk ültetéskor
Ne ültess olyan dáliagumókat, amik ráncosnak vagy rothadozónak tűnnek. A rózsaszín bimbók, vagy némi zöld növekmény egészségre utaló jelek. A gumókat ne vágd szét ültetéskor, mint ahogy a burgonyákat szokás. Helyezd a gumókat a lyukakba, a rózsaszín bimbókkal felfelé. Ez után temesd be őket 5-8 cm talajjal. Miután a csíra kibújik a talajból, tegyél alá még több talajt, ahogy egyre növekszik, amíg a lyuk el nem éri a körülötte lévő talaj szintjét (tehát amíg be nem temetődik teljesen).
A magas, nagyvirágú fajtáknak támasztékra lesz szükségük. Ezt 1,5-2 méter magas karókkal biztosíthatod, amelyeket már az ültetéssel egy időben érdemes leszúrni, hogy később nehogy megsértsd a palánta gyökereit. Ahogy a növény egyre nagyobbra nő, kösd hozzá a karóhoz. A magas dáliákat, amiket csak azért nevelsz, hogy virágcsokrokba vághass belőlük, érdemes a kifejezetten nekik fenntartott ágyásokban tartani, hogy ne kelljen versengniük más növényekkel a tápanyagokért. Az alacsony és félmagas fajtákat nyugodtan ültetheted más nyári virágok közelébe, vagy akár növénytartókba is.
Így gondoskodj róluk ültetés után
A dáliák nagyjából 8 héttel az ültetés után kezdenek el virágzani, valamikor július közepén, de vannak, akik az általános ültetési időszaknál egy hónappal korábban, házon belül ültetik el dáliáikat, hogy annyival előbb kezdhessenek el virágzani, és annyival tovább ékesítsék a kertet az első fagyig. Ültetés után ne öntözd meg rögtön a gumókat, mert ez könnyedén rothadáshoz vezethet. Várj, amíg a csírák megjelennek a talaj felett, és csak ez után adj nekik vizet. Talajtakarásra nincs szükség, mert az csak vonzza a kártevőket, és a dáliák szeretik a nap melegét érezni gyökereiken.