A cseresznye igényei, gondozása, nevelése
Egyik nagy kedvencünk a cseresznye, viszont a gyümölcsfajták között nem bír nagy jelentőséggel. De akkor miért szeretjük annyira? Egyszerű a válasz, azért mert korai érése és élvezeti értéke miatt az egyik legszuperebb gyümölcs. Sajnos az utóbbi években azt tapasztalhatjuk, hogy csökken a termésmennyisége, és az exportunk is kevesebb belőle.
A hideget nagyon jól tűri a cseresznye, még a virágai sem fagynak el -5-6 Celsius fokon. Víz-, hő-, és fényigénye közepes, kedveli a félárnyékos helyeket is, gyökérzete viszont nagyon levegőigényes, mint azt már említettem az előző oldalon. Ha konténeres kiszerelésben vásároljuk meg a facsemetét, akkor az év bármely szakában elültethetjük (kivéve a fagyos hónapokat).
Abban az esetben viszont, ha szabadgyökeres változatra esett a választásunk, akkor október és március között kell elültetnünk, természetesen szintén kerülve a fagyos időszakokat. A hely megválasztásnál érdemes gondolni arra, hogy helyigényes fáról van szó, hagyjunk neki bőven helyet a növekedéshez. A cseresznye szereti a napfényt, vízigénye közepes, a talajra sem érzékeny, csak a kötött közeget kell kerülni.
Elmondható, hogy a cseresznye gondozása nem okoz nagy gondot, kezdő kertészek is nyugodtan kipróbálhatják magukat ezzel a gyümölcsfával. Azt viszont érdemes tudni, hogy több betegségre és kártevőre is hajlamos, tehát a lemosó permetezésre mindenképp szükség van, de fel kell készülni arra is, hogy évente többször szükséges permetezni.
Figyelni kell mindig a jelekre és a megjelenő kártevőkre, növényvédelemmel foglalkozó rovatunkban számos hasznos tanács vár rátok, ha esetleg egy kicsit bizonytalanok lennétek! Amiről még érdemes szót ejtenünk, az nem más, mint a cseresznyefa metszése, erről a következő oldalon tudhattok meg mindent!