A cseresznyefa gondozása - így gondozd csresznyefád, hogy bőségesen teremjen

A cseresznye gondozása, nevelése (Példa)

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Az egyik legkedveltebb gyümölcsfát mutatom most be nektek, ami nem más, mint a cseresznyefa. Cikkemben szó lesz a gondozásáról, neveléséről, tartsatok velem, nem fogjátok megbánni! 

A cseresznyefa gondozása, nevelése

A cseresznye rövid bemutatása

Cseresznye néven leggyakrabban a vadcseresznyefát, illetve annak valamely termesztett változatát, vagy annak csonthéjas gyümölcsét értjük. Az alnemzetséget az különbözteti meg a Prunus nemzetség többi képviselőjétől, hogy virágai nem magányosan állnak, hanem 2-5 tagú csomókba tömörülnek, sima héjú termésén pedig csak igen sekély barázda található, vagy semmilyen. A cseresznyék képviselői az északi félgömb mérsékelt égövi területein őshonosak, két fajuk Amerikában, három Európában, a többi pedig Ázsiában.

Az elterjedt nézet szerint időszámításunk előtt 72-ben vitték be a cseresznyét a Római Birodalom Pontus régiójába, Anatólia északkeleti részéről. Az ókori görögök Choerades vagy Pharnacia, később Kerasus vagy Cerasus néven ismerték. Az angol cherry, a francia cerise, a spanyol cereza, a dél-olasz cerasa mind az ókori görög κέρασος (cseresznye) szóból ered. Európába először a római időkben exportálták a fenséges gyümölcsöt. 

hirdetes

Az alapfaj a Prunus avium (vadcseresznye) volt, ebből nemesítették ki a legtöbb termesztett cseresznyefajtát, ma már több mint ezer nemesített fajtáját ismerjük világszerte. Éves szinten 2007-ben az egész világon 2 millió tonnát termesztettek nemesített cseresznyéből, ennek 40 százalékát az Amerikai Egyesült Államok, 13 százalékát Európa állítja elő (Törökország a világ legnagyobb cseresznyetermelője, az USA a második). 

A cseresznyefa Olaszországtól Norvégiáig egyaránt jól termeszthető, ennek ellenére az ökológiai adottságok apróbb eltérései döntően befolyásolhatják a termesztés sikerét. Kiemelkedő a gyökérzet levegőigénye, amelyet azok a mélyrétegű, közép kötött vályogtalajok elégítenek ki, ahol a vízzáró réteg legalább 2 méteres mélységben helyezkedik el. Van néhány dolog, amire oda kell figyelnünk, ha cseresznyefát szeretnénk nevelni a kertünkben, a következő oldalon ezeket mondom el nektek részletesen! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

Lantlevelű fikusz gondozása, szaporítása és elágaztatása egyszerűen

A lantlevelű fikusz impozáns megjelenésével és leveleivel bármely otthon ékessége. Tudd meg, hogyan gondozhatod, szaporíthatod és formázhatod egyszerűen.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

26/2006. (IV. 4.) FVM rendelet

a rizs intervenciójáról A mezõgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb... Tovább

citogenetika

a genetika és sejttan határterülete. Foglalkozik a kromoszómák szerkezetével,... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert