Szezonális allergiák enyhítése
A nagy csalánt gyakran használják szezonális allergiák kezelésére. Habár a szakértők nem erősítették meg, hogy ilyen tulajdonságokkal bírna, sokak szerint képes enyhíteni az allergiával járó gyulladásokat a szervezetben. A szezonális allergiák akkor alakulnak ki, amikor egy anyag (például valamilyen virágpor) beindítja a szervezet hisztamintermelését – ez a vegyület felelős az jellegzetes allergiás tünetekért, úgymint a gyulladásért, a viszketésért, és a kiütésekért.
A nagy csalán hatékonysága az ilyen panaszok ellen jelenleg még vitatott. Bizonyos kutatások szerint ez a gyógynövény képes megzavarni az allergiás reakciót, mert megakadályozhatja a szervezet hisztamintermelését, és az ezzel járó gyulladásokat. Azonban egy 2017-ben végzett véletlenszerű, felügyelt kísérlet során a kutatók azt figyelték meg, hogy mind a csalánkivonat, mind pedig a placebo segített a tünetek enyhítésében. A kísérletet vezető szakértők szerint több kutatásra lesz szükség ezen a területen.
A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás kezelése
A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (BPH) a prosztata nem rákos megnövekedése. Ennek a betegségnek többféle tünete is lehet, amelyek többnyire húgyúti folyamatokat érintik. A nagy csalán talán a szervezet hormonszintjeire, vagy a prosztata sejtjeire fejtheti ki hatását, ezzel elméletileg csökkentve a megnagyobbodás ütemét.
Néhány tanulmány szerint a nagy csalán ténylegesen képes a BPH tüneteinek enyhítésére. Egy 2013-as véletlenszerű, felügyelt kísérlet során például a kutatók placebót, vagy csalánkivonatot adtak a tesztalanyoknak egy 8 hetes időszakban. Az eredmények szerint a csalán jelentősen enyhítette a betegség tüneteit, míg a placebónak nem volt hatása. További emberi alanyokon végzett kísérletekre lesz szükség, hogy biztosan állíthassuk, hogy a nagy csalán pozitív hatással lehet a BPH-ban szenvedőkre.
A cukorbetegség kezelése
A tudománynak sikerült némi bizonyítékot szereznie arra, hogy a nagy csalán a cukorbetegek életét is megkönnyítheti, habár fontos megjegyezni a kutatások nagy részét egyelőre csak állatokon végezték el. Egy 2013-as kutatásban 2-es típusú cukorbetegeken tesztelték a nagy csalán hatásait.
Az egyik csoport 8 óránként 500 mg-s nagycsalán-kivonatos kapszulákat kapott, a másik pedig placebót, ugyan ilyen időközönként. A tesztalanyok a kapszulákat általános kezelésük mellett szedték. 3 hónap elteltével az eredmények azt mutatták, hogy a placebóval ellentétben a nagycsalán-kivonatos kapszulák pozitív hatást fejtettek ki a résztvevők vércukor-szintjére.