Habár a csalán szó hallatán sokakban kellemetlen gyerekkori élmények elevenedhetnek meg, ezek a hétköznapi szemmel gyomnak tartott növények valójában legalább annyira hasznosak is, mint amennyire fájdalmasak. A nagy csalán tucatnyi módon használható fel különféle gyógyászati célokra, habár némelyeknél különféle mellékhatásokat is okozhat. Pozitív hatását egyelőre nem sok kutatás támasztja alá, de cikkünkben szeretnénk rávilágítani mindarra, amit jelenleg tudunk erről a gyógynövényről.
Általános tudnivalók a csalánról
A nagy csalán (Urtica dioica) egy rendkívül elterjedt vadon előforduló gyomnövény, amellyel a világ több kontinensén (például Észak-Amerikában) is találkozhatunk, általában nyirkos, termékeny talajban. A nagy csalán leveleit hegyes, hajszálvékony „szőrszálak” fedik, amelyek különféle vegyületeket, úgymint hangyasavat, illetve hisztamint tartalmaznak – ezek okozzák azt a kellemetlen, szúrós, csípős, viszkető érzést, amivel sokan már gyerekkorukban megismerkedhettek.
A szőrszálak ezen kívül más vegyületeket is hordoznak magukban, amelyek hatással lehetnek az emberekre, ilyen például a acetilkolin, és a szerotonin. A csalánt már az ősi civilizációk is alkalmazták különféle betegségek és panaszok kezelésére. Az egyiptomi kultúrában például teának megfőzve igyekeztek enyhíteni vele az artritiszt, és vannak, akik még ma is használják ilyen és ehhez hasonló célokra.
Mire jó a nagy csalán?
Az artritisz kezelése
A nagy csalán egyik legelterjedtebb felhasználási módja az artritisz tüneteinek kezelése. A betegséggel foglalkozó amerikai Artritisz Foundation szerint sokan állítják, hogy a csalán képes enyhíteni a gyulladást, az oszteoartritisszel járó fájdalmakat, illetve a köszvényt is. A kutatók a nagy csalán több tulajdonságát is vizsgálták már, úgymint antimikrobiális, antioxidáns, fájdalomcsillapító, és fekély elleni hatásait.
Meglepő módon, a nagy csalánokon található apró szőrszálak nem csupán fájdalmat kiváltó, hanem azt csökkentő vegyületeket is tartalmaznak, aminek köszönhetően elméletileg tényleg képesek enyhíteni az artritisszel járó fájdalmat és gyulladást.
Egy 2009-es véletlenszerű, felügyelt kísérlet során a kutatók 81 oszteoartritiszben szenvedő betegnek adtak olyan étrend-kiegészítőket, amelyek halolajat, E-vitamint, illetve nagycsalán-kivonatot, vagy placebót tartalmaztak. A 3 hónapos tesztidőszak során azok, akik kiegészítőket szedtek kevesebb tünetről számoltak be, és ritkábban érezték, hogy szükségük lenne gyulladáscsökkentő gyógyszereikre, mint a placebo csoport tagjai. Persze ennél jóval több embereken kísérletre lesz szükség, hogy meggyőződhessünk a nagy csalánok e pozitív tulajdonságáról.
Egy 2016-ban egereken végzett kísérlet eredményei arra engednek következtetni, hogy a nagycsalán-kivonatot is tartalmazó gélek fájdalomcsökkentő hatásúak lehetnek, illetve ödéma-csökkentő hatással bírhatnak, ráadásul e hatásaikat a bőr irritációja nélkül képesek kifejteni. Gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt – amelyeknek köszönhetően az artritisz és allergiák kezelésére is alkalmazzák – a szakértők azt remélik, hogy a nagy csalánt más gyulladásos problémák (például az IBS) enyhítésére is hasznosíthatjuk majd. A következő oldalon folytatom!