Hasznos tudnivalók a citromfa teleltetéséhez - szakértőnk segít

A citromfa teleltetése egyszerű: Szakértőnk elmondja, hogyan érdemes

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Frissítve: 2024.10.15
Frissítette: KZs
hirdetes

A citromfa teleltetése sokak számára kihívásnak tűnhet, de szakértőnk segítségével most megtudhatjátok, hogyan végezhetitek el sikeresen ezt a fontos lépést. Szakértőnket kértük fel ismét arra, hogy segítsen nekünk, nektek! Most a citromfa sikeres teleltetéséről szóló írását mutatom meg, amit érdemes elolvasnotok!

Citromfa teleltetése

Citromfa termesztése

Korábbi cikkünkben mindent elmondunk nektek a citromfa termesztéséről, neveléséről, így nem is mondok erről sok mindent. Azt azonban fontos megjegyezni, hogy a citromfát Indiában fedezték fel, ma viszont már Európa déli részein, Ausztráliában, illetve Kaliforniában és Floridában is termesztik. Ezeken a területeken a 3-5 méter magasra megnövő fa egész évben terem. A perzsák már időszámításunk kezdete előtt is termesztették, arab kereskedők által került Európába, ahol nyolcszáz éve honosodott meg, ma is fogyasztott fajtáit a XVI.-XVII. század óta ismerjük. 

Ezekből is lehet következtetni arra, hogy nem igazán kedveli a hideget, szóval, ahogy hűvösebbre fordul az időjárás, úgy vállnak egyre kedvezőtlenebbé a körülmények a fény-, és melegigényes növény számára. A citromfa rendkívül fagyérzékeny, ezért a Magyarországra jellemző éghajlati viszonyok mellett szükséges teleltetnünk. Nagyon fontos, hogy az első fagyok előtt gondoskodjunk a teleltetéséről, most pedig nézzük is meg, mi szükséges ahhoz, hogy átvészelje a hidegebb évszakokat! 

Hol teleltessük a citromfát?

Mivel a citromfa fényigényes, ezért érdemes világos helyet választani a számára! Teleltetés során a fény mellett fontos, hogy a levegő kissé párás legyen, és soha ne süllyedjen a hőmérséklet 10 Celsius fok alá. Ha nem biztosítjuk ezeket a feltételeket, a növény ledobhatja a teljes levélzetét. Nálunk minden évben megválik a fánk a levele egyharmadától, ettől viszont nem kell megijedni, normális jelenség. Télen csak annyi vizet kapjon, hogy a földje ne száradjon ki.

hirdetes

A citromfa teleltetése előtti teendők

Mint minden egyes növény esetében, a citromfát is át kell vizsgálnunk, mielőtt bevisszük. Távolítsuk el a beteg, elhalt növényi részeket, ha találunk kártevők, akkor permetezzünk! Érdemes bevitel előtt a portól, és egyéb szennyeződésektől megtisztítani a növényt. Mielőtt elkezdenénk a teleltetést, csökkentsük a tápoldatozást, és az öntözés mennyiségét is, kezdjük el már kint hozzászoktatni a télhez. Én nem szoktam visszavágni a növényt, ezt inkább tavaszra hagyom.

 

Citromfa teleltetése: Így készítsd fel a növényt a beltéri hőmérsékletre

Ha a citromfa a nyár folyamán kint volt a szabadban, fontos, hogy ne hirtelen tegyük be a melegebb belső térbe, hanem fokozatosan szoktassuk hozzá a benti hőmérséklethez. Az átállás érdekében először érdemes naponta néhány órára fedett, de még hűvösebb helyre, például egy verandára vagy egy garázsba vinni, ahol még nem éri közvetlen fűtés. Itt néhány napig maradhat, amíg hozzászokik a változó körülményekhez. Ezután fokozatosan vihetjük be a melegebb beltérbe, ahol a hőmérséklet nem esik 10°C alá. Ez a fokozatos átmenet segít elkerülni, hogy a növény stresszhelyzetbe kerüljön, ami levélhulláshoz vagy gyengüléshez vezethetne.

A citromfa teleltetése utáni teendők

Ha a fagyok már kezdenek elmúlni, növeljük a tápoldatozást, és az öntözés gyakoriságát. Ha pedig már egyáltalán nincs fagyveszély, nyugodtan kivihetjük ismét a kertben! 

A citromfa teleltetése nem bonyolult, de megfelelő odafigyelést és előkészületeket igényel. Ha időben gondoskodunk a teleltetésről, biztosítjuk a megfelelő fényt, páratartalmat és hőmérsékletet, a növény könnyedén átvészeli a hideg hónapokat. Ne feledjük, hogy a teleltetés előtti és utáni teendők is kulcsfontosságúak: mindig vizsgáljuk át a növényt a kártevők és beteg részek eltávolítása érdekében, valamint tavasszal fokozatosan szoktassuk vissza a szabad levegőhöz. Így a citromfa hálásan fogja meghozni gyümölcsét a következő szezonban!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-31

Datolyaszilva receptek: készíts belőle süteményt vagy házi lekvárt

Fenséges datolyaszilva receptek. Próbálj ki új ízeket a datolyaszilvával, készíts belőle ínycsiklandó kókuszos süteményt vagy különlegesen finom házi lekvárt!

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-11

Szilvatorta recept a New York Times-ból: 40 éve hódít egyszerűségével

A szilvatorta, amelyet először a New York Times tett közé és nagyon népszerű édességgé vált. Olvasd el a történetét és a gyors és egyszerű pite receptet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fejési átlag

a tehenészetben az egy fejt tehénre jutó átlagos napi tejtermelésről tájékoztat.... Tovább

dajkaság

az —>e1lés után elpusztult v. valami oknál fogva szoptatni nem tudó anyaállat összes... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Növényvédelem