Talajigény
A cikóriának laza, gazdag talajra van szüksége, hogy a legjobban teljesítsen, de a homokos, vagy agyagos földben is eléldegél, ha az jó vízelvezetést biztosít neki. Az ideális pH tartomány 6,5 és 7,2 között van. Ültetés előtt dolgozz a talajba jó pár centinyi érlelt trágyát.
Napigény
A cikóriákat olyan helyre kell helyezni, ahol egész nap közvetlen napfényt kapnak, de egy kis félárnyékot is megtűrnek, ha muszáj.
Ültetés növénytartóba
Mint oly sok zöldséget, a cikóriát is lehet növénytartóban termeszteni. Érdemes ehhez egy legalább 25cm széles növénytartót választani, és ügyelni rá, hogy a talaj sose száradjon ki teljesen alattuk.
A cikória hajtatása
A belga cikóriát (Witloof) első sorban puha fejei miatt szokás termeszteni. Ezeket azonban csak úgy lehet megtermeszteni, ha hajtatják. A hajtatás lényegében azt jelenti, hogy egy sötét helyen gyors növekedésre kényszerítjük a cikóriákat. Ez a gyors növekedés édes fejeket eredményez. A hajtatás általában beltérben történik, és egy teljesen kifejlett belga cikória gyökere kell hozzá.
A Witloofot első körben úgy kell növeszteni, mint bármilyen más cikóriát, azonban amikor ősszel az időjárás hűvösebbé válik, fel kell ásni a gyökereket. A gyökereket egy hűvös, száraz helyen kell tartani, amíg készen nem állsz a hajtatásukra. A hajtatáshoz először is ültesd el a gyökereket cserepekbe (legalább 25-30cm átmérőjűekbe). Takard le őket, hogy sötétben legyenek, vagy helyezd őket egy minél sötétebb szobába. A lényeg, hogy semmilyen fény ne érje őket, semmilyen körülmények között! A hajtatás nagyjából egy hónapig tart.
A cikória öntözése
A cikóriát az egész termőidőszak alatt egyenletesen kell öntözni. Ügyelj rá, hogy elkerüld a túlöntözést, mert ha túl sok vizet kapnak, akkor kirohadhatnak. Azonban kiszáradni sem szabad hagyni őket – heti 2,5-5cm vizet adagolj nekik.
Gyomlálás és talajtakarás
Ügyelj rá, hogy minél előbb lefojtsd a felbukkanó gyomokat, mert hajlamosak felülkerekedni a cikóriákon, és betegségeket is terjeszthetnek. A gyomokat megelőzheted talajtakaróval, ami abban is segít, hogy a talaj minél kevesebbet veszítsen nedvességéből száraz, meleg időben.
Trágyázás
Használj nitrogénes trágyát nagyjából egy hónappal az után, hogy a cikóriák kikerültek a kertbe. Ügyelj a mértéktartásra, mert ha túltrágyázod őket, akkor gyenge leveleket, és eldeformálódott fejeket növeszthetnek. A cikória betegségeiről, növényvédelméről a következő oldalon fogok beszélni, lapozzatok egyet!
Forrás: Fotó: Pixabay