A közönséges cickafark (Achillea millefolium) egy strapabíró évelő növény, amelynek virágzatát több tucatnyi apró, szorosan növő, színes szirmú virág alkotja. Ezek a virágok lehetnek fehérek, lilák, rózsaszínek és citromsárgák is, többféle árnyalatban. Ezt a mutatós virágot már szépségéért is megéri a kertbe telepíteni, azonban a közönséges cickafark sokkal több, mint egy egyszerű dísznövény, ugyanis számos egészségügyi problémára használható gyógyírként. Ha tehát szeretnéd valami széppel és hasznossal kiegészíteni kertedet, akkor az alábbiakban megtalálsz mindent, amire egy kertésznek a közönséges cickafark termesztéséről tudnia kell!
A közönséges cickafark fajtái
A közönséges cickafarknak több fajtáját is megkülönböztetjük. Ami közös bennük, hogy mind lágyszárú évelő növények, amelyek általában 60-90 cm magasra és 90 cm szélesre nőnek meg.
Coronation Gold – A cickafark e fajtája mustársárga virágokat hoz, levelei pedig ezüstszürke színűek. Egy remek választás azoknak, akik látványos virágokkal szeretnék gazdagítani kertjüket.
Apple Blossom – Az Apple Blossom cickafark egy két másik fajtából tenyésztett hibrid, aminek lilásrózsaszín, 5-7 cm átmérőjű virágai vannak.
Fanal – Ha egy kis változatosságra vágysz, a Fanal cickafarok piros virágokat hoz, amiknek sárga a közepük.
Paprika – Ez a hibrid fajta 5-7 cm átmérőjű, nevéhez hűen téglavörös virágokat hoz, amelyek idővel rózsaszín árnyalatúvá válnak.
Cerise Queen – A Cerise Queen cickafark világos rózsaszín virágokat hoz, ami kifejezetten látványosan elüt sötét levélzetétől.
A közönséges cickafark ültetése
A közönséges cickafarkról minden kertésznek tudnia kell, hogy egy agresszíven terjeszkedő növény lehet, ezért mielőtt egyáltalán elültetnéd kertedben, számolnod kell vele, hogy korlátoznod kell majd terjedését. Egy könnyű megoldás valamilyen méretesebb növénytartóban nevelni, vagy olyan helyre ültetni kertedben, ahol nem jelent problémát e szokása. A közönséges cickafark Európában, Észak-Amerikában és Ázsiában is őshonos az egyenlítőtől északra. Tekintve hogy 3-9 USDA zónákban hidegtűrő, még hazánk itt-ott enyhe, itt-ott fagyos teleit is kényelmesen képes átvészelni.
Napigény
A cickafarkat fontos olyan helyre ültetni, ahol minél több közvetlen napfény éri. Ez az egyik fő feltétele annak, hogy kompakt alakúra nőjön és sok szép virágot hozzon. Ha félárnyékos helyre kerül, akkor nyurgává válhat.
Talajigény
Mint a legtöbb növénynek, a közönséges cickafarknak is jó vízelvezetésű talajra van szüksége. Ültesd olyan helyre kertedben, ahol megkapja ezt, szükség esetén pedig egészítsd ki a talajt lazító adalékokkal, vagy szimplán ültesd jó minőségű virágföldbe egy ládába vagy cserépbe. A kerti talajt 5-10 centinyi komposzt hozzáadásával lazíthatod fel, rögtön egy alapos szántást követően. Ezen kívül a közönséges cickafark egyáltalán nem válogat, ha a talajról van szó. Sem a homokos, sem a vályogos talaj nem zavarja, csak ne üljön meg benne a víz (az agyagos talajt ezért érdemes fellazítani). Az ideális pH-tartomány 4,0 és 8,0 közé esik. A következő oldalon folytatom!