A brokkoli gyakori kártevői és betegségei
Trágyázz időben
A palánták kiültetését követően a brokkolifejek nagyjából 3 hét elteltével kezdenek majd kialakulni. Amikor észreveszed ezeket, érdemes nitrogénben gazdag műtrágyával kisegíteni palántáidat. Ezzel sokat tehetsz annak érdekében, hogy jó minőségű termést hozzanak, de ne vidd túlzásba!
Öntözz rendszeresen
Különösen fontos, hogy biztosítsd a brokkolik vízutánpótlását is. Nem árt kihelyezni egy esőmérőt a kertbe, hogy tudd, hány milliméter esővizet kapnak növényeid természetes úton, és ebből kiszámítsd, hogy mennyi utánpótlásra van szükségük. A brokkoliknak durván 3,8 cm vízre van szükségük hetente.
Vigyázz a fejekre
Figyelj oda, hogy megfelelően öntözz – amikor a brokkolifejek még növekvőben vannak, akkor fontos, hogy ne érje őket víz öntözéskor. Ez persze elkerülhetetlen esőzések alkalmával, de te tegyél meg mindent annak érdekében, hogy csak a gyökerekre jusson víz, amikor öntözöd őket.
Ne gyomlálj
Ha brokkolijaid környékén gyomok bukkannak fel, ne fáradj azzal, hogy kiszeded őket. A brokkoli gyökerei nem érnek mélyre, és ha felhúzod mellőlük a gyomokat, azzal sokat árthatsz ezeknek. Lehetőleg kerüld el, hogy egyáltalán gyomok nőjenek ágyásodba – alkalmazz talajtakarót.
A brokkoli szüretelése
Vizsgáld meg a fejeket
A brokkoli feje akkor jó, ha sűrűn össze van nőve. Ha a fej virágzás jeleit mutatja, vagy sárgulni kezd, akkor minél előbb le kell szüretelni. Ne lepődj meg, ha a brokkolijaid nem olyan nagyok, mint amiket a boltban találsz – azokkal szemben sajátjaid házi termesztésűek, és frissebbek, mint bármelyik vásárolt darab.
Szüretelj reggel
Hacsak nem kezdtek el sárgulni brokkolijaid, és nem kell azonnal szüretelned, várj reggelig a leszedésükkel. Ezt azért javasoljuk, mert brokkolikat akkor jó szüretelni, ha a talaj hideg, ilyenkor ugyanis jobb íze van a terméseknek.
Vágj eleget
A brokkoli szüretelésekor ne csak a fejeket metszd le, hanem 15cm-nyi szárat is.
Ha oldalhajtásokat látsz, várj még
Ha olyan változatot termesztesz, amely oldalhajtásokat is hoz, akkor még ne szüreteld le őket, ha ezek megjelennek a növényeken. Az oldalhajtásokból még több fej fejlődik majd ki a következő hetekben, és hűvösebb éghajlatokon akár egész évben is szüretelheted majd a brokkolikat.
Mosd és szárítsd meg őket alaposan
Miután leszedted a fejeket, alaposan meg kell mosnod őket friss vízzel. Ez után ügyelj rá, hogy tárolás előtt alaposan megszárítsd mind, különben könnyedén szétrohadhatnak.
Tárold őket hűtőben vagy fagyasztóban
Hűtőben legfeljebb öt napig maradnak frissek a mosott, megszárított brokkolik. Ha egy nagyobb adag termésed van, akkor blansolnod kell őket. A blansolás azt jelenti, hogy a tiszta brokkolikat forró vízbe helyezed egy percre, majd kiveszed őket onnan, és megvárod, hogy megszáradjanak. Ez után mehetnek egy fagyasztózacskóba, majd a fagyasztóba, ahol legfeljebb egy évig tárolhatod őket. Még beszélek pár szót a brokkoli növényvédelméről, lapozz egyet, megéri!