A brokkoli gondozása
Kártevők
Sajnos a brokkoli sem mentes természetes ellenségeitől. Az U betűs aranybagoly, répalepke hernyói, a káposztalégy férgei, a levéltetvek, és a káposztabolhák mind veszélyt jelentenek erre a növényre, és ezek csak a gyakoribb kártevők. Ezek az élősködők a növények termései közé bújnak, és így jutnak el távolabbi vidékekre is.
Ha szeretnéd megvédeni nagy részüktől brokkolijaidat, akkor használj védőhálókat és tartsd tisztán kertedet. Ha a kártevők már megjelentek növényeiden, akkor mosószeres oldattal permetezd le őket a levelekről. Ez a megoldás hatékonyabb a kézzel való leszedegetésnél, biztonságosabb a növény számára, és a rovarok egy részét lényegében el is pusztíthatod a mosószer miatt.
Betegségek
A brokkoli gyakori betegségei a következők: peronoszpóra, feketerothadás, gyökérgolyva. E betegségek tünetei szembetűnőek, hiszen penészesedést (a peronoszpóra), vagy gyengeséget, elszíneződéseket, hervadást okoznak. A gombásodást gombaölő szerekkel ajánlott kezelni – ha más jellegű betegségekre bukkansz, akkor rögtön távolítsd el a beteg növényt a kertből, és ne komposztáld! Ez után tartsd szemmel azokat a növényeket is, amelyek a közvetlen közelében voltak.
Érdemes megnövelni a talaj pH értékét, hogy kevesebb betegség számára legyenek megfelelők a körülmények. Ne felejtsd el lefertőtleníteni azokat a kerti szerszámokat és egyéb eszközöket, amelyek hozzáértek a beteg növényekhez (ezt egyébként is érdemes rendszeresen elvégezni). A brokkoli gyakori problémája a nitrogénhiány. Ha növényeid kezdik elveszíteni a színüket, akkor kezeld őket nitrogénben gazdag műtrágyával. Ez segít helyreállítani egészséges színűket.
Társültetés
A brokkoli jobban teljesít ha a következő növények közelébe ülteted: cékla, uborka, kapor, zsálya, spenót, mángold, zeller, rozmaring, fokhagyma, saláta, menta, hagymák, burgonya. A társültetés nem létfontosságú, arra azonban mindenképpen oda kell figyelned, hogy a brokkolikat ne ültesd olyan növények közelébe, amelyek visszafoghatják a brokkolik fejlődését. Ilyen a káposzta, a karfiol, a bimbós kel, a spárga, a sárgadinnye, a kukorica, a tök, a görögdinnye, a paradicsom, a padlizsán, a paprikák, és a szőlők.