A brokkoli egy vitaminokban gazdag zöldség, amely rengeteg recept elengedhetetlen hozzávalója. Ebből következik, hogy minden valamire való kertésznek illik ismernie a brokkoli termesztésének alapjait, különösen ha a cél a saját betevő házi megtermelése. A következőkben a különböző változatoktól kezdve az ültetésen át a szüretelésig minden fontos tudnivaló felsorolunk a brokkolival kapcsolatban – a cikk végére te is készen állsz majd, hogy saját kertedben termeszthesd kedvenc zöldségedet!
A brokkoli ültetése
Tudd, hogy mikor érdemes ültetni
A brokkoli ültetésekor fontos szempont az időpont. A brokkolimagok 4°C-os talajban is képesek kicsírázni. Ha hűvösebb éghajlaton szeretnél termeszteni, akkor a talajnak több időre lehet szüksége a tél után, hogy elérje ezt a hőmérsékletet. Ilyen esetben ajánlatos fekete műanyaggal letakarni a talajt, hogy az gyorsabban felmelegedjen, és nehezebben hűljön le. Ez a mesterséges takaró egyszerűvé teszi a magvak elültetését.
Ha az éghajlat megfelelő, és a talaj hamarabb felmelegszik, akkor nem feltétlenül lesz szükség takaróra, és az ültetést előbb is el lehet végezni. A brokkoli 3-10 USDA zóna között ültethető, amibe Magyarország (USDA 6-7) bőven beleesik.
Fontos különbségek a tavaszi és őszi termesztés között
Attól függően, hogy tavasszal, vagy ősszel termesztesz brokkolit, eltérő szabályokat kell követned. Ha tavasszal tervezel ültetni, akkor általában érdemes már a tavaszi meleg beállta előtt, házon belül elültetni a magokat, durván 5-6 héttel az utolsó várható fagy előtt. Egy héttel a kiültetésük előtt pedig el kell kezdeni kiszoktatni őket a kinti körülményekhez. Amint a talaj eléri a 4°C-ot (és nem csúszik be az alá), akár közvetlenül a szabadban is elültetheted a brokkolimagokat.
Ezzel szemben ha őszi ültetést tervezel, akkor mindenképpen érdemes közvetlenül a kertbe ültetni a magokat, legkésőbb 100 nappal az első várható fagy előtt. A magvakat durván 120mm-re ültesd. Amikor csírázni kezdenek, és úgy látod, hogy túl közel ültetted őket egymáshoz (legalább 60cm-re legyenek egymástól, a sorok pedig 90 cm-re), akkor sem kell aggódni, csupán ritkítsd meg őket, hogy meglegyen közöttük a megfelelő távolság. Palánték kiültetésekor ügyelj rá, hogy az ültetéshez használt lyukba pontosan beleférjen a brokkolik gyökere, és hogy megfelelően lefedd azt talajjal.
Tudd, hogy hová érdemes ültetni a brokkolikat
A brokkolik olyan helyen érzik jól magukat, amelyeket naponta legalább 6 órán át közvetlen, szűretlen napfény ér. Természetesen jó vízáteresztésű talajra lesz szükség, valahol 6,0 és 7,0 pH érték között. Ültetés előtt némi trágyával, komposzttal, vagy más szerves anyaggal ajánlatos dúsítani a talajt. Mindezek biztosításával kiváló alapot biztosíthatsz brokkolijaidnak. A következő oldalon a brokkoli gondozásáról fogok beszélni, érdemes velem tartani továbbra is!