A Nemzetközi Állatvédő Liga 1989-ben fogadta el az Állati jogok egyetemes nyilatkozatát, ami az állatkínzás tilalmáról és az állatokkal kapcsolatos pozitív bánásmódról – állati jogok, állatjólét – szól. 1998-ban a magyar Országgyűlés megalkotta az állatvédelmi törvényt, aminek iktatását azzal indokolták meg, hogy Magyarországon olyan méreteket öltött az állatok bántalmazása, valamint kínzása, hogy ez szükségessé tette az állatok elleni ilyen cselekmények büntethetővé tételét. A büntető törvénykönyvbe e bűncselekményt a 2004. évi X. törvény iktatta be, 266/B §-ként, ezt 2013. július 1-től 244. §-ra változtatták.
A 2013. július 1. előtt hatályban lévő szöveg szerint, aki
a) gerinces állatot indokolatlanul oly módon bántalmaz, vagy gerinces állattal szemben olyan bánásmódot alkalmaz, amely alkalmas arra, hogy annak maradandó egészségkárosodását vagy pusztulását okozza,
b) állattartóként, háziasított emlősállatot vagy az ember környezetében tartott veszélyes állatot elűzi, elhagyja vagy kiteszi, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Az (1) bekezdés szerint büntetendő, aki a vadászatról szóló törvény által tiltott vadászati eszközzel vagy tiltott vadászati módon vadászik, illetőleg a halászatról szóló törvény által tiltott halfogási eszközzel vagy módon halászik vagy horgászik.
A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha az (1)-(2) bekezdésben írt bűncselekményt olyan módon követik el, hogy az az állatnak különös szenvedést okoz.
A Btk. 2013. július 1-je óta hatályos szövege (244. §) szerint, aki
a) gerinces állatot indokolatlanul oly módon bántalmaz, vagy gerinces állattal szemben olyan bánásmódot alkalmaz, amely alkalmas arra, hogy annak maradandó egészségkárosodását vagy pusztulását okozza,
b) állattartóként, háziasított emlősállatot vagy az ember környezetében tartott veszélyes állatot elűzi, elhagyja vagy kiteszi, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő.
(2) Az (1) bekezdés szerint büntetendő, aki a vadászatról szóló törvény által tiltott vadászati eszközzel vagy tiltott vadászati módon vadászik, illetőleg a halászatról szóló törvény által tiltott halfogási eszközzel vagy módon halászik vagy horgászik.