A borágó szüretelése és tárolása
Levelek
A borágó levelei kiválóak salátákba, de akár meg is főzheted őket, mint a spenótot, vagy a kelt. Ajánlott csak a fiatal, zsengébb leveleket lecsípni, mert az idősebbek beszőrösödnek. A szüretelést reggel végezd, amikor a harmat már felszáradt, de a nap még nem tüzelte fel a hőmérsékletet.
Ez segít, hogy a borágóban található olajok jellegzetes íze megmaradjon. A leveleket egy sütőben, vagy simán a levegőn, szabadon is kiszáríthatod – ehhez esetben akaszd fel őket egy meleg, jól szellőző, száraz szobában. A száraz leveleket fűszerként használhatod, ízlés szerint, illetve főzés közben a sót is helyettesítheted velük.
Virágok
Mint említettük, a borágó virágai is fogyaszthatók. Ezeket is reggelente érdemes begyűjteni, mielőtt az erős napsütés hatására elkezdenének hervadni. Felhasználhatod őket salátákban, szendvicsekben, levesekben, és bármi máshoz, amihez jól esnének. Ha túl sokat szüretelsz le, és nem tudsz mit kezdeni velük, akkor fagyaszd őket jégkockákba, hogy aztán elegáns díszei lehessenek kedvenc gyümölcsleveidnek, és puncsaidnak.
Gyógyászati felhasználás
A bórágóknak mind a levelei, mind a virágai alkalmazhatók gyógyászati célokból. A magvakból olajat lehet készíteni, ami enyhíti az ekcéma és a seborrheic dermatitis tüneteit, illetve az általános bőrviszketést is. A levelek segítik a menstruációs tünetek, illetve a fájdalom és duzzadások enyhítését, míg a virágok a láz, a köhögés, és a depresszió kezelésében támogatják a szervezetet.
Ha magokat szeretnél gyűjteni, akkor várd meg, hogy egy-két virága elvirágozzon, és szedd össze magokat, mielőtt a növény elszórná őket maga körül. A magvakat akkor érdemes begyűjteni, amikor barnulni kezdenek. Fontos, hogy mielőtt légmentesen lezárt zacskóban vagy egy borítékban tárolnád őket, alaposan legyenek kiszárítva!