A borágó fény- és talajigénye
A borágónak sok közvetlen napfényre van szükség, némi félárnyékkal. Ha több virágot és erősebb szárakat szeretnél, akkor több napfényt kapjanak, mint árnyékot. Az ideális pH érték 6,5, habár a borágó 4,5-8,5 között is eléldegél. A borágó egész jól tűri a hideget, de a talaj legalább 10°C kell legyen alatta – ha ennél hidegebb van, akkor extra védelmet fog igényelni a szabadban.
Hová ültesd a borágót?
Fontos figyelembe venni, hogy a borágó hajlamos nagyon intenzíven elvetni saját magvait, és ha egyszer bekerül kertedbe, ne lepődj meg, ha több helyen is találkozol vele, miután elültetted. Szerencsére a kóbor példányokat egyszerűen ki lehet húzni a talajból, a meglévőekről pedig csupán el kell távolítani az elvirágzott virágokat, mielőtt szétszórhatnák a magvaikat.
Persze sok fejfájástól kímélheted meg magadat hosszútávon, ha borágóidat nem egy kerti ágyásba, hanem jól elkülönített cserepekbe, vagy más növénytartóba ülteted. Ezek lehetőleg legyenek száraz agyagedények, laza talajjal. A cserepes termesztés egyik előnye, hogy oda viszed borágóidat, ahová szeretnéd, és könnyebb helyet találni nekik, ha változnak a fényviszonyok. E mellett a méhek is imádják őket, tehát azt is szabályozhatod, hogy hol legyen belőlük több a portán.
A borágó magok csíráztatása
Ültetés előtt forgass be alaposan érlelt (komposztált) organikus anyagot a talajba. A talaj legyen tartós, de ne összenyomott. A magvak durván 60mm mélyre kerüljenek, és fontos, hogy a talaj folyamatosan nyirkos maradjon a csíráztatás során.
A csírák úgy 10 napon belül elkezdenek kibújni a talajból. Amint elérik az 5cm magasságot, ritkítsd meg őket úgy, hogy legalább 40cm-re legyenek egymástól (a palánták és a sorok is, ha több sort ültettél). Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a borágó gondozásáról, a következő oldalon erről mondok el nektek mindent!