A biokertészkedés során az egyik legnagyobb kihívást az jelenti, hogy megóvjuk növényeinket a különböző kártevőktől, mint például a tetvektől és a csigáktól.
Kártevőírtás bio módon
A nyár közepe különösen nehéz időszak lehet, amikor a termést várjuk, de a kártevők megnehezítik a helyzetünket. Szerencsére azonban léteznek bio-kártevőirtási módszerek, amelyek segítenek megvédeni növényeinket, anélkül hogy kemikáliákhoz kellene nyúlnunk.
Tejes keverék a megelőzéshez
A tetvek elleni védekezés egyik leghatékonyabb módja a tej használata. Keverjünk össze 2 deciliternyi tejet körülbelül kétszer annyi vízzel, majd ezzel a keverékkel permetezzük be a növényeinket, például a paradicsomokat. A tej létrehoz egy vékony réteget a növény felületén, amelyen a tetvek megcsúsznak, így nem képesek felkapaszkodni és megtámadni a növényt. Fontos, hogy zsírosabb tejet használjunk a jobb hatás érdekében.
Fermentált csalántea
A csalántea a legtermészetesebb módja a kártevőirtásnak, és rendkívül hatékony. Gyűjtsünk össze körülbelül fél kiló csalánt egy kesztyű segítségével, majd áztassuk be 10 liter vízbe, és hagyjuk fermentálódni 1-2 hétig. Ezután szűrjük le, és permetezzük növényeinkre. A csalán hatásosan távol tartja a kártevőket, ráadásul trágyaként is szolgálhat a növények számára, ha a földet öntözzük vele.
Kártevőirtás fahamuval
A talaj mentén közlekedő kártevők ellen hatékony lehet a fahamu használata. Szórjunk vékony rétegben fahamut a növények köré, hogy távol tartsuk a csigákat és a hernyókat. Ügyeljünk arra, hogy ne használjunk túl vastag réteget, mert az akadályozhatja a növények fejlődését.
Fokhagyma, nem csak vámpírok ellen!
A fokhagyma nemcsak az egészségünknek, hanem a zöldségeskertnek is jót tesz. A csigák ellen különösen hatékony. Főzzünk két egész fej fokhagymát lassú tűzön két liter vízben, amíg megpuhulnak a gerezdek. Ezután préseljük szét a fokhagymát, majd permetezzük vele hetente legalább egyszer a növényeinket. A kártevők elkerülik majd a fokhagyma illatát.
Növényekkel a növényekért
Szerencsére vannak olyan növények, például a büdöske, a sarkantyúka, a gyűszűvirág, a levendula, a ciklámen és a fukszia, amelyek önmagukban is hatékonyan távol tartják a kártevőket. Ültessünk belőlük a magaságyás köré vagy éppen bele, és élvezzük a kártevőmentes kertet.
Bio-kártevőírtás házi praktikákkal
A zöldségeskertben lévő kártevők nem jelentenek végzetet, és nem kell kemikáliákhoz nyúlnunk a megoldáshoz. A fent említett bio-kártevőírtó praktikák segítenek megvédeni növényeinket és fenntartani a biokert fenntarthatóságát. Használjuk ezeket az egyszerű, de hatékony módszereket, és élvezzük a természetes módon termesztett friss zöldségeket és gyümölcsöket a kertünkben!