A bíbor bársonylevél (Gynura aurantiaca) egy közkedvelt örökzöld, amelyet általában szobanövényként termesztenek. Az őszirózsákkal rokonságban van, és a hasonló növények nagyon nagy nemzetségéből származik. A bársonyos zöld, ovális levelek szélei és erezetei élénk lila színűek, a levélfelületen található apró szőrszálak lila színe miatt pedig halványlila fényűek. Élénklila szára is van, így az egyik legszínesebb lombozatú növény, amelyet beltéren is tarthatunk. A lefutó szárak tökéletesen alkalmassá teszik függőkosárban való tartáshoz is.
A bíbor bársonylevél gondozása
A bíbor bársonylevelet erős, közvetett fényben kell termeszteni a leginkább szűrt napfényben. Elég gyakran kell öntözni ezt a növényt, hogy a talaj nedves legyen, de ne legyen átázva a vegetációs időszakban. Válassz bőséges vízelvezető kosarakat, edényeket, hogy megakadályozd a gyökérrothadást.
Bár vannak bizonyos szükségletei, beleértve a gondos öntözést és a rendszeres trágyázást, a bíbor bársonylevél gondozása nem túl bonyolult vagy időigényes. Megfelelő gondozással beltéri növényként évekig gyönyörködhetünk benne.
Fény
Ez a növény részlegesen erős napfényben, szűrt napfényben (például áttetsző függönyön keresztül) vagy közvetett napfényben működik a legjobban. Az északi fekvésű ablaknál vagy az ablak melletti helynél sok fényt kell biztosítani, vagy olyan helyet, ahol a reggeli napsütést megkapja. A délutáni nap valószínűleg túl erős neki, és stresszt okozhat.
Talaj
Ennek a növénynek jó vízelvezetésre van szüksége, hogy egészséges maradjon. Ennek biztosítására helyezhetsz néhány kavicsot a tartály aljába. Ültetési közegként elegendő egy jól vízelvezető beltéri virágcserép keverék. A vermikulitot tartalmazó kereskedelmi keverékek általában a legáltalánosabb választás a beltéri függő növények számára.
Víz
Az aktív növekedési időszakban szükséges a rendszeres öntözés, hogy a talaj enyhén nedves maradjon. A gyökérrothadás megelőzése érdekében azonban télen csökkenteni kell az öntözést. Nagyon fontos, hogy ne öntözzük túl a bíbor bársonylevelet; érintsd meg a talajt, és győződj meg róla, hogy enyhén nedves, nem túl nedves vagy átázott. Néhány kavics a tartály alján segíthet, és ügyelj arra is, hogy legyenek vízelvezető lyukak.
Hőmérséklet és páratartalom
A szélsőséges hőmérséklet túlságosan megterhelné a bíbor bársonylevelet, ezért érdemes ellenőrizni és megbizonyosodni arról, hogy az ablakon, amely mellé felakasztod, nincs-e huzat télen. A páratartalom gondot okozhat, mivel a leveleken lévő bársonyos szőrszálak felfoghatják a vizet, és ez normális esetben levélrothadáshoz vezethet. Emiatt érdemes ezt a növényt a párás körülményeket igénylő szobanövényektől távol tartani. Ha magas hőmérséklet van magas páratartalom mellett, érdemes csökkenteni az öntözést, hogy elkerüld a túl sok nedvességet. A párátlanító használata is nagy segítség ilyen esetekben.
Trágya
A bíbor bársonylevélnek előnyös a rendszeres műtrágyázás. Ez azt jelenti, hogy az aktív növekedési időszakban (tavasztól őszig) kéthetente, télen pedig havonta egyszer kell hígított növényi táplálékot használni. A növényi táplálékot normál erősségének 50%-kára kell hígítani. Csak annyit keverj össze, amennyire az aktuális etetéshez szükséged van. Ha azt észleled, hogy a levelek sárgulnak vagy hervadnak, vagy más szokatlan elszíneződést, állapotot észlelsz, csökkentsd a műtrágyázás mennyiségét és gyakoriságát. Megpróbálhatod a műtrágya további hígítását is. A túl sok műtrágya tápanyag-égéshez vezethet, és jobb, ha inkább kevesebbet műtrágyázunk, mint túl sokat. Figyeld meg alaposan a növényt, hogy megtudd, hogyan reagál.
Metszés
A bíbor bársonylevél növekedési üteme meglehetősen átlagos, de néha előnyös, ha a szárait rendszeresen visszacsípjük, hogy szebb megjelenést és teltebb növekedést érjenek el. Ezeket a szárakat el is rakhatod, hogy több növényt szaporíthass! Metszéskor vágd le a szárat 5-10 cm között a talaj felszínétől. A lila növény gyorsan megfiatalodik, és rendszeres metszéssel szép, egészséges, bokros növénnyé fejlődik.