Víz és szerves trágya hozzáadása
Ha egészen idáig olvastál, akkor mostanra már tudod, hogy ezeknek a növényeknek sok nitrogénre és foszforra van szükségük – nagyon sokra. Szerencsére a nagylelkű haszonállataid által biztosított trágya tökéletes tápanyagforrás számukra. Ha vannak kacsáid, akkor érdemes az általuk „bepiszkított” vízbe telepíteni békalencséidet és vízijácintjaidat, vagy legalább is felhasználni kacsaúsztatókból kinyert vizet víztárolóidban.
Egy másik megoldás egy evőkanálnyi szárnyas, vagy gilisztatrágyát, vagy két evőkanálnyi kérődzőtrágyát keverni a vízbe 3,5-4 literenként. Készítsd el trágyakeverékedet és hagyd összeállni néhány napig, amíg a víz brakkvízzé nem válik. Ne félj, ezt nehéz elrontani, ugyanis ezeknek a növényeknek meglehetősen nagy a tűréshatáruk. Ha nem nőnek elég gyorsan, akkor utólag hígíthatsz a vizükön, vagy akár még több trágyát is adhatsz hozzá.
Telepítsd növényeidet
Miután a víz brakkvízzé vált, elkezdheted beletelepíteni a békalencsét és a vízijácintot. Ezeket beszerezheted a szabadban, vagy akár az interneten is rendelhetsz belőlük. A vízijácint szaporodásához legalább 3-4 növényt kell „összeültetned”. Minél nagyobb víztárolót használsz, annál több vízijácintot (akár 5-6 darabot is) érdemes telepíteni egy helyre, hogy gyorsabban elterjedjenek benne. Békelencse telepítésekor legalább a rendelkezésre álló vízfelszín egyötödét telepítsd be belük, hogy magabiztosan szaporodhassanak. Ha nincs elegendő növényed, hogy minden növénytartódat betelepítsd velük a kellő mennyiséggel, akkor használj először csak egyet, majd ahogyan szaporodnak, bőven lesz miből áttelepítened a többibe is.
A békalencse és a vízijácint szüretelése és adagolása
E növények szüreteléséhez lényegében bármilyen szitát, szűrőt felhasználhatsz. Ha nagyobb víztárolókból szeretnél szüretelni, akkor egy tésztaszűrő sokat segíthet. Szüreteléskor tartsd észben, hogy legalább annyi növényt hagyj meg minden víztározóban, amennyire a szaporodásukhoz szükség van – ez 3-6 vízijácintot vagy egyötödrész békalencsét jelent. Ha kacsáidat szeretnéd etetni velük, akkor csak be kell dobnod a vízbe a növényeket és kész is a vacsora.
Tyúkok etetésékor úgy adagold őket, mint bármelyik más friss zöld tápot. A tyúkok a vízijácintot szeretik jobban, de ha az elfogy, a békalencsét sem vetik meg. Ha disznóknak szánod őket, csak keverd bele tápjukba a békalencsét és a vízijácintot. Kecskék etetése esetében fontos, hogy minden extra vizet leszűrj vízi takarmánynövényeidről, mielőtt eléjük raknád őket.
Néhány kecske azonnal rákap az ízükre, míg másoknak kell egy kis idő, hogy megszokják és megszeressék. Ha a békalencset és a vízijácint több, mint kérődző állataid (marhák, kecskék, bárányok) étrendjének egytizedét teszi ki, akkor ne felejtsd el kiszárítani őket, mielőtt az etetőjükbe kerülnének. A könnyebb fogyaszthatóság és emésztés érdekében keverj hozzájuk némi melaszt.