Békalencse és vízijácint termesztése az olcsó takarmányért

A békalencse a tojást és a tejet is helyettesítheti – Így termeszd saját kezűleg!

Szélesi Ferenc
hirdetes
Minden a békalencse termesztéséről

Víz és szerves trágya hozzáadása

Ha egészen idáig olvastál, akkor mostanra már tudod, hogy ezeknek a növényeknek sok nitrogénre és foszforra van szükségük – nagyon sokra. Szerencsére a nagylelkű haszonállataid által biztosított trágya tökéletes tápanyagforrás számukra. Ha vannak kacsáid, akkor érdemes az általuk „bepiszkított” vízbe telepíteni békalencséidet és vízijácintjaidat, vagy legalább is felhasználni kacsaúsztatókból kinyert vizet víztárolóidban.

Egy másik megoldás egy evőkanálnyi szárnyas, vagy gilisztatrágyát, vagy két evőkanálnyi kérődzőtrágyát keverni a vízbe 3,5-4 literenként. Készítsd el trágyakeverékedet és hagyd összeállni néhány napig, amíg a víz brakkvízzé nem válik. Ne félj, ezt nehéz elrontani, ugyanis ezeknek a növényeknek meglehetősen nagy a tűréshatáruk. Ha nem nőnek elég gyorsan, akkor utólag hígíthatsz a vizükön, vagy akár még több trágyát is adhatsz hozzá.

Telepítsd növényeidet

Miután a víz brakkvízzé vált, elkezdheted beletelepíteni a békalencsét és a vízijácintot. Ezeket beszerezheted a szabadban, vagy akár az interneten is rendelhetsz belőlük. A vízijácint szaporodásához legalább 3-4 növényt kell „összeültetned”. Minél nagyobb víztárolót használsz, annál több vízijácintot (akár 5-6 darabot is) érdemes telepíteni egy helyre, hogy gyorsabban elterjedjenek benne. Békelencse telepítésekor legalább a rendelkezésre álló vízfelszín egyötödét telepítsd be belük, hogy magabiztosan szaporodhassanak. Ha nincs elegendő növényed, hogy minden növénytartódat betelepítsd velük a kellő mennyiséggel, akkor használj először csak egyet, majd ahogyan szaporodnak, bőven lesz miből áttelepítened a többibe is.

hirdetes

A békalencse és a vízijácint szüretelése és adagolása

E növények szüreteléséhez lényegében bármilyen szitát, szűrőt felhasználhatsz. Ha nagyobb víztárolókból szeretnél szüretelni, akkor egy tésztaszűrő sokat segíthet. Szüreteléskor tartsd észben, hogy legalább annyi növényt hagyj meg minden víztározóban, amennyire a szaporodásukhoz szükség van – ez 3-6 vízijácintot vagy egyötödrész békalencsét jelent. Ha kacsáidat szeretnéd etetni velük, akkor csak be kell dobnod a vízbe a növényeket és kész is a vacsora.

Tyúkok etetésékor úgy adagold őket, mint bármelyik más friss zöld tápot. A tyúkok a vízijácintot szeretik jobban, de ha az elfogy, a békalencsét sem vetik meg. Ha disznóknak szánod őket, csak keverd bele tápjukba a békalencsét és a vízijácintot. Kecskék etetése esetében fontos, hogy minden extra vizet leszűrj vízi takarmánynövényeidről, mielőtt eléjük raknád őket.

Néhány kecske azonnal rákap az ízükre, míg másoknak kell egy kis idő, hogy megszokják és megszeressék. Ha a békalencset és a vízijácint több, mint kérődző állataid (marhák, kecskék, bárányok) étrendjének egytizedét teszi ki, akkor ne felejtsd el kiszárítani őket, mielőtt az etetőjükbe kerülnének. A könnyebb fogyaszthatóság és emésztés érdekében keverj hozzájuk némi melaszt.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-20

5 lenyűgöző arborétum télen Magyarországon

Fedezd fel Magyarország legszebb téli arborétumait, és élvezd a természet csodáit! Ismerd meg az Andrássy út melletti Callas House szállást is!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-26

Aloe vera gondozása lakásban: így lesz hosszú életű a gyógynövényed

Az aloe vera gondozása egyszerű, ráadásul ez a csodanövény nemcsak az otthonodat díszíti, hanem számos jótékony hatásával a mindennapjaidat is gazdagítja!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

húsvizsgálat

az állatorvos azon élelmiszer-higiéniai tevékenysége, amellyel a levágott állat húsának... Tovább

papucs

1. Fedeztetéskor a kanca hátulsó patáira erősített bőr védőeszköz, ami a mént a kanca... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek