Ezek a növények továbbá nem a vízből, hanem a levegőből veszik fel a létfontosságú oxigént, tehát nem kell semmilyen vízforgatásról vagy víz alatti oxigén-utánpótlásról gondoskodnod. Minél zavartalanabb a víz, annál jobb – még ha a szél mozgatja a növényeket, az is lelassíthatja némileg a terjeszkedésüket. A legjobb, ha sekély, széles víztárolókat használsz, de tényleg bármi megteszi – régi hűtőládák, alaposan kifertőtlenített szemetesek, vödrök, stb.
Amit még jó tudni ezekről a növényekről, hogy természetes víztisztítókként működnek. Gyakran megtalálod őket víztisztító telepekhez és túltrágyázott telkekhez állóvizű tavakban, mert ezeknek a vizeknek óriási nitrogén- és foszfortartalmuk van. Míg a legtöbb növény képtelen túlélni ilyen körülmények között, a békalencse és a vízililiom pont ezekben érzi jól magát. Mindkét növény melegkedvelő.
A vízijácint elpusztul, ha a hőmérséklet 5°C alá csúszik, és habár a békalencse képes áttelelni enyhébb éghajlatokon, csak akkor folytatja a növekedést, ha a hőmérséklet újra feljebb kúszik a tél befejeztével. Ezen kívül nem csak meleg levegőre, hanem természetesen meleg vízre is szükségük van a túléléshez. Nézzük a termesztési folyamat előkészítését
A hely kiválasztása
A helyválasztás legfontosabb szempontja a hőmérséklet. Mivel ezeknek a növényeknek melegre van szükségük, mindenképpen olyan helyrekerüljenek, ahol kellő meleget kaphatnak akár a naptól, akár más hőforrásból. Ha például van egy melegházad, ami sosem fagy be, akkor ez tökéletes választás lehet, egyébként pedig próbáld olyan helyre tenni növényeidet, ahol minél több napfény éri őket. Használhatsz persze lámpákat és egyéb melegítő megoldásokat is.
A tárolók kiválasztása
Mint említettük, szinte bármit használhatsz tárolónak, ha békalencsét vagy vízijácintot szeretnél termeszteni. A legideálisabbak a sekély, széles víztárolók, amikben nagy felületen nőhetnek vízinövényeid. Ha például van egy régi, már nem használt, de nem is lyukas gyerekmedencéd, akkor ez is remek víztárolónak, ráadásul kacsáidat is beleengedheted fürdőzni, mielőtt betelepítenéd növényekkel. Használhatsz akár oldalukra fordított, szögletes műanyag palackokat is, amiknek elég csak kivágnod az egyik oldalát, és máris mehet beléjük a víz. A lehetőségek sora végtelen, csak gondolkodj el rajta, hogy mit használhatnál fel otthonodban erre a célra!