A bazsarózsákat nem véletlenül tartják a tavaszi kertek királynőinek. Hatalmas fejű, fodrosszirmú virágaik a rózsaszín, a korall, a piros és a citromsárga különböző árnyalataiban pompázhatnak, de természetesen a hófehér változatokról sem szabad megfeledkezni. A bazsarózsák általában édes illatot árasztanak magukból, és legtöbbjük meglehetősen sokáig bírja egy vázába vágva.
A „hagyományos” rózsákkal ellentétben a bazsarózsák gondozása meglehetősen egyszerű. Két nagyobb kategóriájukat különböztetjük meg: a lágyszárú és a fás bazsarózsákat. A kertekben és udvarokban leggyakrabban lágyszárú bazsarózsákkal találkozhatunk. Ezekhez a növényekhez bárki könnyedén hozzájuthat, szinte minden éghajlatot megtűrnek és megfelelő gondozás mellett akár több mint 100 évig is képesek elélni.
Levélzetük kora tavasszal jelenik meg, a virágok pedig mindig a friss növekményeken nőnek ki. Az újonnan ültetett bazsarózsáknak ajánlatos 2-3 évet adni, mielőtt egy csokorra valót vágnál belőlük, ez ugyanis negatívan befolyásolhatja későbbi növekedésüket. Hosszú távon azonban nagyon is megérni várni – a türelem (bazsa)rózsát terem! Cikkünkből megtudhatod, hogy mi kell a bazsarózsák neveléséhez és gondozásához, hogy néhány éven belül te is gyönyörű csokrokat állíthass össze ezekből a csodaszép virágokból!
A bazsarózsa ültetése
A vázában nevelt bazsarózsákat tavasszal ajánlott megvásárolni és végleges helyükre kiültetni a szabadba, de a legjobb eredményeket azokkal a csupasz gyökéralanyokkal lehet elérni, amelyeket nyugalmi állapotukban, ősszel ásnak ki és ültetnek át. Ezeket a gyökereket kiásás után azonnal érdemes átültetni, hogy még a téli hideg beállta előtt megerősödhessenek.
A bazsarózsák imádják a fényt, ezért naponta legalább 6 óra közvetlen napfényre van szükségük, amit fontos figyelembe venni az ültetéskor. Talaj tekintetében nem túl válogatósak, de – mint sok más növénynél – fontos számukra a jó vízelvezetés, hiszen vízben állva gyökereik rothadásnak indulhatnak. Áss egy, a gyökérnél háromszor szélesebb lyukat, majd gazdagítsd a talajt egy jó adag érett trágyával vagy komposzt és foszfátban gazdag tápszer (például csontliszt) keverékével.
Figyelj oda a lyuk mélységére – ha a gyökerek túl mélyre kerülnek, a rózsa nem fog tudni rendesen kivirágzani. Mivel a bazsarózsák idővel meglehetősen szélesre képesek megnőni, ezért legalább 1-1 métert hagyj közöttük ültetéskor. A következő oldalon még több dolgot osztok meg a bazsarózsa gondozásáról!