Mi okozza a növény leveleinek szélének barnulását? Tudd meg Te is!

Barnulnak növényeid levélszélei? Tudd meg, miért és hogyan kezeld

SFV, NA
Frissítve: 2024.10.05
Frissítette: KZs
hirdetes

Ha valami szokatlan jelenséget vélünk felfedezni szobanövényeinken, az gyakran okot ad az aggodalomra. Ha azt látjuk, hogy növényünk leveleinek szélei vagy végei megbarnultak, akkor az lehet az első gondolatunk, hogy valamilyen betegség, vagy kártevő megtámadta szeretett növényünket. Ez azonban nem minden esetben van így.

Barnul a növény levelének széle

Mitől barnul be a növény levelének széle?

Ha egy növénynek az egész levele bebarnul, az több tucat problémát is jelezhet. Ha azonban növényünk levelének csak a szélei színeződnek, akkor viszont egyetlen probléma állhat fenn: A növényünk bizony stresszes. Bizony, jól olvasod. Ezt a stresszhelyzetet pedig nem más idézi elő, mint a vízhiány. Ezért azonban nem feltétlenül Te vagy a ludas, mutatjuk mi bújhat meg a vízhiámny hátterében!

Túl kevés csapadék

Könnyen lehet, hogy túl kevés eső esik, így a természet nem tudja elegendő csapadékkal ellátni növényünket. Ilyenkor az szükséges, hogy a növény vízellátását kézi öntözéssel egészítsük ki.

Összeszűkült gyökerek

Az is könnyen előfordulhat, hogy növényünk gyökerei összeszűkültek, így nem tudnak vízért nyúlni. Ez leginkább konténerben, vagy cserépben termesztett növényeknél fordul elő, de megeshet a talajban – különösen agyagos talajban – lévőknél is. Ilyenkor két módszerrel orvosolhatjuk a problémát. Az egyik az öntözés mennyiségének növelése, a másik pedig a növény átültetése, amely által több teret hagyunk a gyökér növekedésének.

A talaj nem tartja meg  a vizet

Ha homokos talajba ültettük a növényeinket, akkor könnyen előfordulhat, hogy a talaj nem tartja meg a vizet, így az még az előtt elfolyik, hogy a növény táplálkozhatna belőle. Ebben az esetben érdemes a talajt olyan szerves anyagokkal javítanunk, amelyek jobban tapadnak a vízhez, mindeközben pedig növeljük az öntözés gyakoriságát!

hirdetes

Sérült gyökerek

Ha azt a területet, ahol növényünk leledzik, elönti a víz, vagy éppen túl tömör körülötte a talaj, az gyakran okozhatja a növény gyökérzetének sérülését, károsodását. Ha a gyökerek sérülnek, akkor a gyökérrendszer is sérül, így növényünk nem tud kellő mennyiségű vizet magához venni. Ha ez a probléma áll fent, akkor érdemes kiküszöbölnünk a gyökérkárosodást okozó problémát, majd visszavágni a növényt és a gyökérrendszer helyreállásáig csökkenteni a vízszükségletet.

A talaj magas sótartalma

A levél barnulásának oka a talaj túlontúl magas sótartalma is lehet. Ha sós víz közelében élünk, akkor ez lehet az ottani talaj természetes velejárója, ezesetben azonban vajmi keveset tehetünk a probléma megoldásáért. Ha azonban ez a lehetőség nem áll fent, akkor könnyedén előfordulhat, hogy túl sok műtrágyával ajándékoztuk meg növényünk termőtalaját. Ebben az esetben érdemes csökkentenünk a műtrágya mennyiségét és néhány hét erejéig növelnünk az öntözések gyakoriságát és mennyiségét, hogy elősegítsük a só kimosását.

A szobanövények levélszéleinek barnulása

Ahogy a kültéri növények esetében is gondot okozhat a levélszélek barnulása, ugyanezt a jelenséget szobanövényeinknél is tapasztalhatjuk, ha nem biztosítjuk számukra a megfelelő körülményeket. A szobanövények levélszéleinek barnulása gyakori probléma, amely többféle okra vezethető vissza. Az egyik leggyakoribb ok a nem megfelelő öntözés: a túlöntözés vagy az alulöntözés egyaránt stresszt okoz a növénynek, és ennek egyik jele a levélszélek barnulása.

A száraz levegő is gyakran kiváltó tényező, különösen télen, amikor a fűtés miatt csökken a páratartalom, így a növények nem kapnak elegendő nedvességet a környezetükből. Tápanyaghiány, különösen a kálium és a magnézium hiánya, szintén okozhat barnulást, mivel ezek a tápanyagok elengedhetetlenek a növények egészséges növekedéséhez. Emellett a sótartalom felhalmozódása a talajban, amely túlzott műtrágyázásból eredhet, szintén károsítja a gyökereket és hozzájárul a levélszélek elszíneződéséhez. A megfelelő öntözés, párásítás, és a tápanyagok kiegyensúlyozott biztosítása segíthet megelőzni ezt a problémát, így növényeid egészségesek és szépek maradnak.

Bár a barna levélvégek és szélek riasztónak tűnhetnek, ahogyan fentebb is láthatjuk, ezek legtöbb esetben csak egyszerű, könnyen megoldható problémákat takarnak.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

gyűrűsférgek (Annelida)

az állatvilág egyik törzse, szárazföldön, édesvizekben és tengerekben élő fajokkal.... Tovább

csillagfürt (Lupinus L.)

a pillangósok családjához tartozó nemzetség. Egyiptomban mintegy 4000 éve vonták... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Házi kert Kertészet Növénytermesztés Növényvédelem virág