Az idei, illetve az európai uniós csatlakozásunkat megelőző években rengeteget hallhattunk a csatlakozás után bevezetendő különböző szabályozásokról, felmerülő nehézségekről, a csatlakozás után a magyar gazdákra leselkedő buktatókról.
Számos fórumon volt szó arról is, hogy hogyan léphetnek fel termelőink eredményesen a közös európai piacra, hogyan tarthatják meg meglevő magyarországi piaci pozíciójukat, hogyan termelhetnek megfelelő minőségű árut korszerű termesztési alapelvek alapján.
A gyümölcs- és szőlőtermelők számára az integrált vagy biotermesztési rendszer lehet az ágazatok jövedelmezőségének egyik alapvető pillére. Ezekben a rendszerekben a természeteshez lehető legközelebb álló technológiákat (növényvédelem, tápanyag-gazdálkodás, talajművelés, stb.) alkalmazzuk.
A következőkben felsoroljuk azokat a talajművelés esetében felmerülő szempontokat, amelyek alapján megválaszthatjuk a talajművelés módját és idejéta talaj szerkezeti állapota, szervesanyag-tartalma, vízgazdálkodása, tápanyagok mennyisége a talajban,
a kultúrnövény térállása, gyökérzete, érzékenysége,
gyomosodási fok, előforduló gyomfajok,
kedvező tápanyagkörforgás fenntartása,
szél és a víz talajpusztításának mérséklése,
járható sorközök biztosítása.
Korszerű termesztési rendszereinkben a vegyszeres gyomirtással szemben a mechanikai gyomirtás kerül előtérbe. A talajművelési rendszerek eltérhetnek egymástól, igen különböző gépesítési szintekkel lehet jelenleg találkozni Magyarországon. Általánosságban jellemző azonban: egyre kevesebb gazda választja a hagyományos kézi kapákat és a tárcsás sorközművelési módot.
Szeretnénk alternatívát kínálni Önöknek, és bemutatni a Magyarországon egyre ismertebb és kedveltebb olaszországi Baiano gépgyár új termékeit:
A Baiano gépgyár leginkább az automata kitérésű sorművelő talajmaróival ismert a magyar kertészek körében. Az idei évtől kezdve automata kitérésű damilos és lengőkéses szárzúzó
-, tárcsás- és saraboló kapákkal ellátott fejegységek, valamint sorközművelő univerzális keret szerepel a gyár új termékpalettáján.
A sorközművelő univerzális keretek számos kialakítással vásárolhatók meg. Főbb jellemzőik, előnyeik:
minden művelőtagnak spirál nyomórugós felfüggesztése van (kapillárisok megtörése, vízgazdálkodás, rögtörés),
hidraulikusan a traktor mögé emelhető (kisebb fordulókör),
különböző szélességű és széthúzható állítható keretek (különböző sortáv esetén),
5-től 11 db művelőtag,
dárdás és lúdtalpas tagok (felhasználási igény szerint cserélhetőek),
rögtörő-tömörítő hengerek (vízgazdálkodás, talajállapot),
állítható munkamélység (nincs felkeményedett réteg),
viszonylagosan alacsony öntömeg,
a művelés után nincs tömörödött talajrész,
művelés után a talaj járható (talajállapot függvénye).
A gépek kivitele minden igényt kielégít, az ár rendkívül barátságos, hiszen kihasználtsági foktól függően 2-3 év alatt megtérül.
(x)
Forrás: Agrárágazat