Hasznos tanácsok, ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Dr. Máté András
hirdetes

Egy különleges cikksorozata jelenik meg az agraroldal.hu-n. Dr. Máté András, a magyar agrárium kiemelkedő alakja, a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgatója oszt meg hasznos tanácsokat a gazdálkodók számára. Cikksorozatunk első cikkében egy kis ízelítőt is kaphatnak olvasóink arról, hogy milyen hasznos tanácsok várhatóak még a jövőben.

Hasznos tanácsok gazdálkodóknak

Mit érdemes vetni Magyarországon?

Magyarországon csökkenő vetésterületük ellenére is a két legfontosabb növényünk az őszi búza és a kukorica. Meghatározó jelentőségű ezeken kívül a napraforgó és repce is. Mivel a búza és a repce vetésén már túl vagyunk, ezért a következőkben először a kukoricatermesztés gazdaságosságát meghatározó legfontosabb tényezők hatását ajánlom a döntéselőkészítő fázisban megvizsgálni.

Szándékosan a gazdaságosságra szeretnénk helyezni a hangsúlyt, mert véleményünk szerint nem a csúcstermést, hanem az adott körülmények között elérhető legkedvezőbb (még jövedelmet hozó) terméseredményt szeretnénk megcélozni.

Hogyan és miért érdemes gazdálkodni?

Az írás szerzője még részese volt annak a gazdálkodási szemléletnek, amikor a legnagyobb termés minden áron való elérése, a ráfordítások figyelmen kívül hatása, volt a követelmény. Ezen írás szerzőjétől is olyan technológiai leírásokat követeltek és fizettek meg ami ezt a célt szolgálta. De lassan ez az időszak is elmúlt és napjainkban már nem a csúcstermés, hanem egyre inkább a fenntartható, precíziós, diverzifikált, ezek mellett a főként jövedelmet eredményező növénytermesztési technológiák jelenthetik a túlélést az egyre nehezedő termelési feltételek között.

hirdetes
Részünkről ehhez kívánunk adalékokkal szolgálni eddigi sok évtizedes gyakorlati, szaktanácsadói és tudományos tapasztalatunkat hasznosítva.

Hasznos tippek gazdálkodóknak

Nyíltan vállaljuk, hogy elsősorban nem a tőkeerős gazdaságok, kiemelkedő szaktudású szakembereit kívánjuk megszólítani, hiszen véleményünk szerint ők talán nálunk is jobban tudják, mik a teendőik. De a már említett hosszú gazdálkodói, termelői és szaktanácsadói tapasztalataink alapján úgy látjuk, hogy nagyon sok gazdaság és gazdálkodó nem tartozik ebbe a csoportba. Számszerűen ők vannak többségben és ők rendelkeznek viszonylag szerényebb információkkal és lehetőségekkel. Sajnos közülük sokan be is fejezik termelői tevékenységüket, pedig várhatóan a termesztési feltételek további romlásával is számolni lehet.

Tanácsaink során a körülmények alábbi legfontosabb változásait is igyekszünk figyelembe venni:

  1. Az éghajlati adottságok várható változásait
  2. A ráfordítások (inputok) szinte megállíthatatlan növekedését
  3. A piaci viszonyok esetleges kedvezőtlen alakulását
  4. A támogatások esetleges csökkenését.

A gazdálkodóknak szűkös az eszköztáruk ezek kivédésére. 

Mégis mivel próbálkozhat a termelő saját hatáskörében? Meg lehet próbálkozni:

  1. A ráfordítás-hozam viszonyok ésszerűsítésével (technológia)
  2. Rendszeres hazai és nemzetközi piaci információk figyelésével (egyik legnehezebb feladat)
  3. Szervezett termelői összefogással

Legközelebbi írásunkban elsőként a ráfordítás- hozam viszonyok optimalizálására szeretnénk ötleteket adni, kövess be minket Facebook-on, ha érdekelnek a cikksorozat következő részei is, illetve iratkozz fel hírlevelünkre, ahol az egész sorozatot elküldjük majd olvasóinknak! 
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-06-12

A mezőgazdaság jövője itt van: Drónokkal a sikeres termesztésért

A drónok és a mezőgazdaság találkozása forradalmi technológiák megjelenését jelenti a földeken. A drónok használata a mezőgazdaságban rendkívül jövedelmező.

2024-10-15

Hatékony talajfertőtlenítő szerek: útmutató a megfelelő választáshoz

A hatékony talajfertőtlenítő szerek segítenek a talaj védelmében. Segítünk eligazodni a talajfertőtlenítési megoldások között, hogy megtaláld a legjobbat.

2024-09-23

Október elején készüljünk elő a faültetéshez Bálint gazda örökzöld tanácsaival

Készülj fel te is az őszi faültetésre Bálint gazda és saját tapasztalataim alapján! Tippek a tökéletes talaj-előkészítéshez és a sikeres kertészkedéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-23

Ezeket tedd meg idén ősszel a jövő nyári paradicsom termésedért

A bőséges paradicsomtermés titka már ősszel elkezdődik! Fedezd fel, milyen teendőkkel biztosíthatod a jövő nyári sikeres és zamatos paradicsomszüretet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csatornatisztító gép

a nyitott, ált. trapézszelvényű ->belvíz- és öntözőcsatornák tisztítására szolgáló... Tovább

ipari csarnok

a gépműhely legnagyobb kiterjedésű részegysége, amelyben az erő- és munkagépek... Tovább

Tovább a lexikonra
Agrárgépészet Agrárjog Növénytermesztés Növényvédelem Talajművelés Tudomány