Egy különleges cikksorozata jelenik meg az agraroldal.hu-n. Dr. Máté András, a magyar agrárium kiemelkedő alakja, a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgatója oszt meg hasznos tanácsokat a gazdálkodók számára. Cikksorozatunk első cikkében egy kis ízelítőt is kaphatnak olvasóink arról, hogy milyen hasznos tanácsok várhatóak még a jövőben.
Mit érdemes vetni Magyarországon?
Magyarországon csökkenő vetésterületük ellenére is a két legfontosabb növényünk az őszi búza és a kukorica. Meghatározó jelentőségű ezeken kívül a napraforgó és repce is. Mivel a búza és a repce vetésén már túl vagyunk, ezért a következőkben először a kukoricatermesztés gazdaságosságát meghatározó legfontosabb tényezők hatását ajánlom a döntéselőkészítő fázisban megvizsgálni.
Szándékosan a gazdaságosságra szeretnénk helyezni a hangsúlyt, mert véleményünk szerint nem a csúcstermést, hanem az adott körülmények között elérhető legkedvezőbb (még jövedelmet hozó) terméseredményt szeretnénk megcélozni.
Hogyan és miért érdemes gazdálkodni?
Az írás szerzője még részese volt annak a gazdálkodási szemléletnek, amikor a legnagyobb termés minden áron való elérése, a ráfordítások figyelmen kívül hatása, volt a követelmény. Ezen írás szerzőjétől is olyan technológiai leírásokat követeltek és fizettek meg ami ezt a célt szolgálta. De lassan ez az időszak is elmúlt és napjainkban már nem a csúcstermés, hanem egyre inkább a fenntartható, precíziós, diverzifikált, ezek mellett a főként jövedelmet eredményező növénytermesztési technológiák jelenthetik a túlélést az egyre nehezedő termelési feltételek között.
Hasznos tippek gazdálkodóknak
Nyíltan vállaljuk, hogy elsősorban nem a tőkeerős gazdaságok, kiemelkedő szaktudású szakembereit kívánjuk megszólítani, hiszen véleményünk szerint ők talán nálunk is jobban tudják, mik a teendőik. De a már említett hosszú gazdálkodói, termelői és szaktanácsadói tapasztalataink alapján úgy látjuk, hogy nagyon sok gazdaság és gazdálkodó nem tartozik ebbe a csoportba. Számszerűen ők vannak többségben és ők rendelkeznek viszonylag szerényebb információkkal és lehetőségekkel. Sajnos közülük sokan be is fejezik termelői tevékenységüket, pedig várhatóan a termesztési feltételek további romlásával is számolni lehet.
Tanácsaink során a körülmények alábbi legfontosabb változásait is igyekszünk figyelembe venni:
- Az éghajlati adottságok várható változásait
- A ráfordítások (inputok) szinte megállíthatatlan növekedését
- A piaci viszonyok esetleges kedvezőtlen alakulását
- A támogatások esetleges csökkenését.
A gazdálkodóknak szűkös az eszköztáruk ezek kivédésére.
Mégis mivel próbálkozhat a termelő saját hatáskörében? Meg lehet próbálkozni:
- A ráfordítás-hozam viszonyok ésszerűsítésével (technológia)
- Rendszeres hazai és nemzetközi piaci információk figyelésével (egyik legnehezebb feladat)
- Szervezett termelői összefogással
Legközelebbi írásunkban elsőként a ráfordítás- hozam viszonyok optimalizálására szeretnénk ötleteket adni, kövess be minket Facebook-on, ha érdekelnek a cikksorozat következő részei is, illetve iratkozz fel hírlevelünkre, ahol az egész sorozatot elküldjük majd olvasóinknak!